Atrakcje Pogórza Przemyskiego

Atrakcje Pogórza Przemyskiego

Pogórze Przemyskie jest krainą mało znaną, a szkoda. To niezwykły region, położony na pograniczu kultur i narodów. Można tu spotkać przedstawicieli różnych narodowości oraz wyznań. Nie brak tu miejsc atrakcyjnych widokowo oraz cennych zabytków, z których do tych najpiękniejszych zaliczają się drewniane, malowniczo położone w terenie cerkwie.

Z czego znany jest region?

Region ten znany jest przede wszystkim z wydobycia ropy naftowej. Wydobywa się ją w Wańkowej, Ropieńce oraz Łodyni. Innym naturalnym skarbem Pogórza Przemyskiego są wapienie jurajskie, które chętnie wykorzystywano podczas tworzenia dróg oraz przy budowie fortów wchodzących w skład “Twierdzy Przemyśl”. Na tym terenie znajdują się również jedyne w Polsce złoża dolomitu (m.in. w okolicach Birczy oraz Jawornika Ruskiego). 

Obszar ten może pochwalić się również cennymi źródłami wód mineralnych. To kraina o czystym powietrzu i bogatej przyrodzie. Sprzyja temu stosunkowo niewielka gęstość zaludnienia oraz brak większych ośrodków miejskich. Do największych miejscowości należą tu Przemyśl, Bircza oraz Krasiczyn. Sporo jest tu wsi, które skupiają się w dolinach rzek będących dopływami Sanu i Wiaru.

Największe bogactwo Pogórza Przemyskiego

Największym bogactwem Pogórza Przemyskiego jest jednak jego kultura oraz duże zróżnicowanie zarówno pod względem narodowym, jak i religijnym. Liczne zabytkowe kościoły i cerkwie to obiekty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Ciekawostką Pogórza Przemyskiego jest XV-wieczna cerkiew w Posadzie Rybotyckiej. Jej ogromne znaczenie wynika z faktu, iż jest ona jedyną w Polsce cerkwią obronną. Warto zobaczyć również cerkiew w Uluczu, która jest najstarszą drewnianą cerkwią w Polsce. Innym cennym zabytkiem sakralnym jest Kalwaria Przecławska.

Przeszłość

O przeszłości tego terenu przypominają liczne cmentarze z I wojny światowej. Cenną lekcją historii jest również spacer po Przemyślu oraz wycieczka po fortach “Twierdzy Przemyśl”. Ciekawe spotkania z historią można przeżyć również w Krasiczynie oraz w Birczy. Tamtejsze pałace otoczone parkami to perełki dawnej architektury.

Turystyka

Panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki. Zimą można korzystać tu z licznych tras narciarskich, zarówno zjazdowych, jak i biegowych. Latem dużą atrakcją są tu spływy kajakowe. Przez cały rok można zaś korzystać z pieszych wędrówek.

Warto zwrócić również uwagę na walory przyrodnicze Pogórza Przemyskiego. Naturalnym bogactwem w tej części Polski są lasy – pamiątka dawnej puszczy karpackiej. Te najcenniejsze zespoły leśne są chronione w licznych rezerwatach przyrody. Ze względu na wyjątkową wartość przyrodniczą oraz historyczną znaczną część obszaru Pogórza Przemyskiego w 1991 roku objęto ochroną, tworząc Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego.

Jak dotrzeć na Pogórze Przemyskie

Pogórze Przemyskie jest popularnym kierunkiem turystycznym w Polsce. Położone jest w południowo-wschodniej części kraju, w pobliżu granicy z Ukrainą. Jest jeszcze większa liczba turystów odwiedzających ten obszar w miesiącach letnich ze względu na bliskość Ukrainy i dużą wysokość. 

Widać stąd najwyższy szczyt Polski, Kasprowy Wierch. Najłatwiej dostać się w te góry samochodem lub pociągiem, ponieważ znajdują się one odpowiednio poza Krakowem i Warszawą.

Pogórze podzielone jest na dwa odrębne regiony, część północną i południową. Część południowa znana jest z licznych ośrodków narciarskich i letnich, natomiast część północna oferuje możliwości uprawiania turystyki pieszej. W 2013 roku UNESCO oficjalnie uznało Wyżynę Przemyską za rezerwat biosfery.

Atrakcje na Pogórzu Przemyskim, Polska

Pogórze Przemyskie to piękny i wyjątkowy obszar w Polsce, który jest domem dla wielu atrakcji. To świetne miejsce dla miłośników przyrody i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Pogórze Przemyskie położone jest w południowej części Polski, w pobliżu granicy z Ukrainą. Znane są również jako Sudety, co oznacza „góry południowe”. Obszar ten ma jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, w tym: 

– Park Narodowy Zalew Czorsztyński, park ten jest jednym z największych w Europie i chroni rozległe tereny podmokłe z wieloma gatunkami ptaków i zwierząt;

– Jezioro Łyżne, które ma ciekawą historię sięgającą do czasów królów polskich;

– Zamek Łysica będący budowlą w stylu gotyckim i jest znany ze swojego piękna;

– Gorące Źródła w Starej Korębie, które wykorzystywane są od czasów starożytnych i są chętnie odwiedzane przez turystów.

Ciekawostki o Lasach Przymskich

Lasy Przymskie to las w Polsce położony w sąsiednim regionie Krasnegostawu. Lasy Przymskie, które są jednymi z największych lasów w Europie, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Zajmują około 500 kilometrów kwadratowych i są domem dla wielu różnych gatunków roślin i zwierząt. Istnieją ciekawe fakty na temat lasów, których możesz nie znać – na przykład jak zostały nazwane na cześć polskiego szlachcica, księcia Michała Kazimierza Poniatowskiego, który był nazywany „Przymskim”, ponieważ często je odwiedzał.

Dodaj komentarz