Co zwiedzić w Sankt Petersburgu w okresie zimowym?

Co zwiedzić w Sankt Petersburgu w okresie zimowym?

Kwestią sporną pozostaje czy najładniejszym miastem w Rosji jest Moskwa czy Sankt Petersburg. Wiadomo jedynie tyle, że oba są obowiązkowymi punktami turystycznymi, jeśli zwiedza się wschodnie rejony Europy. Dużą zaletą Sankt Petersburga jest to, że można go odwiedzić w sezonie zimowym, kiedy robi się tu jeszcze bardziej klimatycznie. Nie trzeba więc poświęcać swojego letniego urlopu. Oszronione dachy pałaców i zamrożone wody Newy z pewnością wynagradzają mrozy dochodzące do minus 30 stopni. Co warto zwiedzić zimą w Sankt Petersburgu?

Sobór Św. Izaaka

Jeżeli ktoś chce w pełni zachwycić się Petersburgiem zimą powinien wybrać się na Sobór św. Izaaka, który jest jednym z lepszych punktów widokowych na miasto. Jest to druga największa świątynia prawosławna w całej Rosji. Większy jest jedynie Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Świątynia może pomieścić aż 14 000 ludzi. Imponuje wielka kopuła, którą pokrywa 100 kilogramów czystego złota. Szczególnie wyróżnia się na tle śnieżnego otoczenia. Warto wybrać się tam dla samych widoków, które można podziwiać ze specjalnego tarasu. Wejście tam kosztuje około 250 rubli, czyli niecałe 15 złotych.

Cudowne widoki na zimowy Sankt Petersburg można uzyskać też z Łachta Centr, czyli największego biurowca w całej Europie. Imponujący 460-metrowy budynek jest widoczny praktycznie z każdego miejsca w mieście, pomimo że znajduje się na jego obrzeżach. Posiada aż 86 pięter. Kosztował 2,5 miliarda dolarów i budowano go aż 5 lat. Bogactwo miejsca jest od razu zauważalne i nie dziwi, że wiele pięter budynku zajmuje Gazprom.

Ermitaż

Ermitaż należy do najlepszych muzeów nie tylko całej Rosji, ale również całej Europy czy świata. Jeśli chodzi o kolekcje rywalizować może z nim jedynie Prado w Madrycie czy Luwr w Paryżu. Z wyglądu może przypominać Wersal i wspaniale prezentuje się na zewnątrz, zwłaszcza w zimowej scenerii. Muzeum otwarte jest przez cały rok, dlatego bez trudu można je zwiedzać zimą.

Do zwiedzania Ermitażu lepiej przygotować się z wyprzedzeniem i odwiedzić budynek jak najwcześniej. Liczba korytarzy i dzieł sztuki jest tak duża, że łatwo pogubić się w gąszczu podobnych pomieszczeń. Przydatna będzie specjalna mapa, która dołączana jest do biletu. Można tu zwiedzać dzieła sztuki zarówno pochodzące z Rosji, jak i całej reszty Europy. Twórczość wschodu Europy (w tym dzieła czasów dawnych carów rosyjskich) umiejscowiona na parterze, a górne piętra poświęcone są zachodowi: między innymi imponująca ilość dzieł flamandzkich i holenderskich.

W budynku znajduje się łącznie 3 miliony eksponatów, które rozlokowane są w 5 budynkach, gdzie znajduje się 350 pomieszczeń. Trzeba poświęcić co najmniej połowę dnia, żeby odwiedzić szybko bez szczegółowego czytania. Znajdziemy tu dzieła między innymi Rubensa, Rembrandta, Tycjana czy Rafaela. Koszt wycieczki to mniej więcej 800 rubli, choć cena lubi się zmieniać w zależności od sezonu.

Plac Zimowy

Niedaleko Pałacu Zimowego znajduje się potężny Plac, który jest prawdziwą wizytówką miasta. Posiada aż 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Łączy ze sobą Newski Prospekt, czyli najważniejszą ulicę miasta z Ermitażem. Wizytówką Placu jest kolumna aleksandrowska z charakterystycznym łukiem tryumfalnym. Upamiętnia ona zwycięstwo nad Napoleonem w 1812 roku.

Jeżeli już turysta znajdzie się na Placu Zimowym warto udać się na Newski Prospekt. Znajduje się tu aż 5 pasów ruchu samochodowego, dlatego ulica jest bardzo ruchliwa. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny. Wygląda ona naprawdę ładnie dzięki spójności architektonicznej, gdzie nie zabraknie ładnych posągów, bogatych sklepów i punktów gastronomicznych. Ważnym miejscem ulicy jest most Aniczkowski, gdzie widać mnóstwo osób podróżujących się drogą morską. Zwiedzanie miasta rzeką Newą jest w Sankt Petersburgu bardzo popularne, zarówno latem, jak i zimą. Warto przejść się wzdłuż wód i dotrzeć do słynnego krążownika Aurora, znanego z podbojów w czasie rewolucji październikowej.

Twierdza Pietropawłowska i okoliczne meczety

Sankt Petersburg kryje w sobie mnóstwo tajemnic, o których nie ma tak głośno jak o Ermitażu czy Placu Zimowym. Perełką miasta jest z pewnością twierdza Pietropawłowska, która znana jest z charakterystycznej, długiej iglicy. Złote wydłużenie budynku kończy się na 122 metrze. Jest to najstarszy budynek w mieście, który powstał już w 1703 roku. Nie dziwi, że twierdza powstawała aż 20 lat, skrywa w sobie aż 5 różnych muzeów. W jednym z nich prezentowana jest historia miasta, z którą powinien zaznajomić się każdy turysta. To świetny punkt początkowy, jeśli chodzi o zwiedzanie. Ciekawą atrakcją jest muzeum więzienne, gdzie zachowały się warunki, w jakich żyli dawni więźniowie.

Tylko 10% mieszkańców miasta wyznaje Islam, ale nie przeszkadza to we wznoszeniu wspaniałych Meczetów. W zimowej scenerii świetnie łączą się wtedy elementy zachodnie ze wschodnimi. Tworzy to specyficzną atmosferę miasta, nieporównywalną przykładowo z Moskwą. Orientalne wnętrza meczetów mogą przypominać architekturę turecką. Wejście do niektórych z nich jest darmowe, dlatego tym bardziej warto się do nich wybrać.

Dodaj komentarz