Warszawskie atrakcje: na placu Krasińskich

Automatycznie zapisany szkic

Warszawskie place mają się czym pochwalić, a wznoszące się przy nich budowle i pomniki w wielu z nas wzbudzają zachwyt. Jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie zwiedzania stolicy? Jednym z tych punków, których w czasie wycieczki po Warszawie nie można pominąć, jest Plac Krasińskich. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Na plac Krasińskich warto zajrzeć ze względu na kilka obiektów, które wzniesiono tu w różnych okresach historycznych. Jednym z najważniejszych jest pałac Krasińskich, w którego murach już w XIX wieku zaczęły urzędować różne instytucje związane z prawem oraz sądy. Dziś służy on jako miejsce przechowywania najważniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej. Przy placu, który już w okresie międzywojennym kojarzony był przede wszystkim z władzą sądowniczą (mieściły się tu sądy: Sąd Najwyższy w pałacu Krasińskich, Sąd Apelacyjny w pałacu Badenich oraz Ministerstwo Sprawiedliwości), do dziś z prawem jest kojarzony. Dlaczego? Bo najbardziej charakterystycznym budynkiem stojącym przy tym placu stał się nowoczesny Gmach Sądu Najwyższego, oddany do użytku w 1999 roku. Innym obiektem, który przyciąga tu turystów, jest Pomnik Powstania Warszawskiego. Przedstawia on powstańców, uciekających z walącego się budynku oraz kierujących się w stronę kanałów. To właśnie przy tym placu znajdowało się jedno z wejść do kanałów, dzięki któremu udało się ze ewakuować kilka tysięcy osób z terenu Starego Miasta. Powstanie Warszawskie nie jest jedynym tragicznym wydarzeniem w dziejach tego placu. Warto pamiętać, że w czasie II wojny światowej w niewielkiej odległości od tego miejsca zaczynały się tereny getta – miejsca śmierci wielu warszawskich Żydów, którzy w geście rozpaczy próbowali stawić zbrojny opór Niemcom. Gdy w 1943 roku trwało powstanie w getcie, na placu Krasińskich stała się karuzela. Gdy z jednej strony muru jedni ginęli, drudzy spędzali czas na dobrej zabawie. Ta trudna sytuacja została upamiętniona w jednym z wierszy Czesława Miłosza, w którym poeta w wyjątkowo przejmujący sposób pokazał osamotnienie zamkniętych w getcie Żydów oraz ich rozpaczliwą walkę o zachowanie resztek godności.

Plac Krasińskich to niezwykłe miejsce, w którym tradycja i nowoczesność łączą się ze sobą. To miejsce, które może oczarować zarówno miłośników architektury, jak i tych, których interesują dzieje Warszawy w czasie II wojny światowej. Jedno jest pewne – warto w czasie wycieczki po Warszawie zajrzeć na ten plac i przyjrzeć się uważniej tym obiektom, które znajdują się w jego otoczeniu. Będzie to lekcja historii, która na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Dodaj komentarz