Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami zdrowotnymi na wakacjach?

Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami zdrowotnymi na wakacjach?

Problemy zdrowotne skutecznie psują nastrój na urlopie, dlatego przed wyjazdem na wakacje powinno się przygotować zestaw leków, które pomogą uporać się z najczęstszymi kłopotami zdrowotnymi. Bez leków powszechne dolegliwości są bardziej dokuczliwe i trwają dłużej. Jak poradzić sobie z problemami zdrowotnymi na wakacjach? Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na 4 najczęstsze dolegliwości na urlopie.

  1. Zatrucia pokarmowe
  2. Oparzenia słoneczne
  3. Ukąszenia owadów
  4. Udar cieplny

Z powodu problemów zdrowotnych nawet najbardziej wyczekiwany urlop nie przyniesie upragnionego relaksu. Wakacje to czas, w którym więcej przebywa się na pełnym słońcu czy próbuje się pysznych potraw. Dodatkowo pojawia się zwiększone ryzyko ukąszeń owadów. Jak poradzić sobie z powszechnymi problemami zdrowotnymi na urlopie? Oto sprawdzone sposoby i leki na powszechne dolegliwości w czasie wakacji.

Zatrucia pokarmowe

Jedzenie w knajpach i restauracjach, spożywanie lodów zakupionych przy plaży i napojów alkoholowych w ilościach większych niż zwykle zwiększa ryzyko wystąpienia zatruć pokarmowych. Zatrucia pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, a ich podłoże jest zróżnicowane. Do zatruć przyczyniają się: nieświeża i źle przechowywana żywność, infekcje wirusowe oraz bakterie. W przypadku infekcji wirusowych konieczne jest czekanie aż organizm sam zwalczy drobnoustroje. Organizm można wspierać jedynie poprzez nawadnianie i picie elektrolitów. Zatrucia nieświeżą żywnością skutecznie leczy węgiel leczniczy, natomiast na zatrucia bakteryjne pomaga nifuroksazyd w tabletach, który jest dostępny w aptekach bez recepty.

Oparzenia słoneczne

Długie przebywanie na słońcu podnosi ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych. Oparzenia pojawiają się na całym ciele na odsłoniętych partiach skóry, których nie chronił krem z wysokim filtrem. W przypadku wystąpienia oparzeń konieczne jest jak najszybsze podjęcie ich leczenia. Stąd latem powszechne jest pytanie: jak złagodzić oparzenia słoneczne? Na niewielkie podrażnienia i zaczerwienienia skóry w zupełności wystarczają balsamy łagodzące dostępne w drogeriach. W przypadku silniejszych oparzeń konieczne jest sięgniecie po leki z apteki. Pianka z pantenolem i aloesem skutecznie zwalcza pieczenie skóry i przyśpiesza jej regenerację. Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, w żadnym przypadku nie powinno się ich przebijać. Pęcherz powinien zaschnąć samoistnie, gdyż znajdujący się w nim płyn chroni odbudowującą się, delikatną skórę.

Ukąszenia owadów

Ukąszenia komarów swędzą i są uciążliwe, jednak stanowią niewielki problem w porównaniu do ukąszeń pszczół lub kleszczy. Ukąszenie pszczoły lub innego owada z grupy błonkoskrzydłowych jest groźne w szczególności dla osób uczulonych. Turyści ze stwierdzoną alergią powinni zawsze mieć przy sobie adrenalinę, która może uratować im życie. Pozostali turyści powinni być wyczuleni na ukąszenia w okolicy głowy, szyi i języka, które mogą doprowadzić do uduszenia. Ukąszenia w inne miejsca można z kolei łagodzić specjalnymi maściami z apteki. Jeśli zauważy się na ciele kleszcza, powinno się jak najszybciej wciągnąć go pęseta. Następnie należy oczyścić skórę i obserwować, czy nie pojawia się na niej charakterystyczny rumień.

Udar cieplny

Udar cieplny może doprowadzić do zgonu, dlatego nigdy nie powinno się zasypiać na plaży ani przebywać przez wiele godzin na pełnym słońcu bez nakrycia głowy. W przypadku pojawienia się splątania, osłabienia, mdłości, utraty przytomnoci i wymiotów należy jak najszybciej wezwać karetkę lub udać się do szpitala.

Dodaj komentarz