Jak przygotować się do biegania w terenie

Jak przygotować się do biegania w terenie

Wybierając się na biegi w terenie, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Nie możesz zostać przez kilka godzin, chociażby bez jedzenia i picia. Niezbędne będzie zatem zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Podstawę stanowią odpowiednio dobrane stroje oraz buty, ale plecaki do biegania są tak samo nieodzownym elementem. Na co zwrócić uwagę decydując się na najlepszy? Jak się przygotować do treningu?

Plecak do biegania – czym się kierować

Wydawać by się mogło, że to nic prostszego. Wystarczy zabrać ze sobą zwykły plecak, zapakować do niego butelkę wody i energetyczne batoniki i wyruszyć w drogę. Niestety to nie będzie najlepsza decyzja, która z pewnością zakończy się otarciami. Dlatego planując rozpoczęcie uprawiania takiego sportu, lepiej od razu zdecydować się na dobry sprzęt. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wagę oraz jak najlepsze dopasowanie do ciała. Dodatkowo plecak powinien być także przewiewny, co znacząco wpłynie na komfort podczas trail runningu.

Kluczowy będzie również czas, jaki chcesz spędzić w terenie. I dłuższy, tym większą pojemność potrzebujesz. Zaleca się, aby dla biegów powyżej 1 godziny wybierać plecaki do biegania o pojemności około 2-5 litrów. Jeśli jednak lubisz ekstremalne wyzwania, powyżej 4-5 godzin, zdecyduj się na dużo większy – 12, a nawet 15 litrowy. Dostępne są także modele posiadające specjalne systemy zmniejszające objętość. Warto je rozważyć, szczególnie jeśli raz biegasz krócej, a innym razem dłużej.

W terenie z pewnością nie będziesz chciał zatrzymywać się co chwilę, żeby wyciągnąć butelkę z napojem, jedzenie czy chociażby coś cieplejszego do okrycia. Wybierając plecak do biegania, zwróć uwagę na ilość, ale także rozmieszczenie dodatkowych zewnętrznych kieszeni. Warto przymierzyć kilka typów i sprawdzić co będzie dla ciebie najwygodniejsze. Jeśli jednak regularnie uprawiasz sport, z pewnością wiesz, po jakie akcesoria sięgasz najczęściej.

Co zabrać ze sobą w trasę

Podczas uprawiania każdego sportu najważniejsze jest dobre nawodnieni, dlatego koniecznie pamiętaj o zapasie wody i bidonie, umieszczonym w jednej z kieszeni, do której sięgniesz bez konieczności zdejmowania plecaka. Równie ważna podczas długich godzin spędzonych w ruchu będzie przekąska. Wysokoenergetyczne batony warto trzymać w zasięgu ręki. Na wypadek nagłego ochłodzenia, czy deszczu w kieszeni zewnętrznej schowaj ciepłą bluzę, a najlepiej kurtkę przeciwdeszczową.

Uprawiając trail runningu, wiele osób decyduje się na zabranie ze sobą kijków. Zwykle plecaki do biegania posiadają specjalne kieszonki mocujące na to akcesorium.

Dodaj komentarz