Jak łatwo zadbać o siebie jesienią?

Jak łatwo zadbać o siebie jesienią?

Jesień jest czasem przemian. Noc zapada szybciej i robi się coraz chłodniej. Przyroda przygotowuje się do nadchodzącej zimy, niektóre rośliny całkowicie obumierają, inne tracą liście, by móc ponownie zakwitnąć na wiosnę. Kolory zmieniają się na bardziej brązowe, a wiatr przynosi zapowiedź nadchodzącego chłodu.

Kolorowe letnie sukienki i koszule chowamy z tyłu szafy. Przychodzi czas na swetry i bluzy, spódniczki, rajstopy, kozaki. Jedni jesień uwielbiają za magię kolorów i zimniejsze dni. Inni ten chłód i pustkę odczuwają nie tylko w wyglądzie, ale i w samopoczuciu.

Początek jesieni to doskonały czas na to, żeby podobnie, jak przyroda dać sobie czas na regenerację i odpoczynek. Wprowadzając kilka drobnych zmian w swoim codziennym życiu, możemy dać sobie okazję do lepszego samopoczucia i zdrowia.

Zwolnij

Jesień jest czasem, kiedy zwalniamy trochę tempo i więcej czasu spędzamy w domu ze względu na pogodę. W tym okresie możemy zadbać o siebie, zrzucić to, co nam nie służy, co jest za ciężkie.

Mowa tu nie tylko o starych ubraniach i niesłużących nam relacjach, ale o odrzuceniu multitaskingu i skupieniu się na tym, co tu i teraz. Warto zacząć od jedzenia posiłków bez pośpiechu i uważnym smakowaniu każdego kęsa. Taki posiłek nie tylko będzie nam lepiej smakował, ale poprawi pracę naszych jelit.

Oczyść się

Według wielu ekspertów jesień jest odpowiednią porą, aby oczyścić swój organizm na przykład z toksyn. Metod oczyszczania organizmu jest dużo, od picia ziół i naparów, po leki i głodówkę. Metodę odpowiednią dla nas warto skonsultować ze specjalistą. Być może wystarczy odrzucenie cukru, kawy, alkoholu i przetworzonych produktów.

Jedz zdrowo

Dieta jesienią jest potężnym narzędziem, które może pomóc nam poczuć się lepiej i cieplej. Konkretne, rozgrzewające i lekkostrawne posiłki sprawdzą się idealnie. Warto włączyć wtedy do swojej diety bogate w białko, oleiste i odżywcze pokarmy oraz przyprawy, które pomogą utrzymać równowagę i czuć się lekko.

Pij ciepłe napoje

Jest nam zimniej, więc automatycznie sięgamy po gorące herbaty, które nie do końca są zdrowe dla naszego organizmu pite w dużych ilościach. Najrozsądniejszym wyborem będzie ciepła woda lub, jeśli picie wody nie przychodzi ci łatwo, woda z imbirem, napary ziołowe, napary owocowe lub złote mleko.

Wietrz mieszkanie

Jesienią często jedyne, o czym myślimy to okryć się kocem i przytulić do kaloryfera. Pamiętaj jednak o codziennym wietrzeniu mieszkania. Dobrą praktyką jest kilkuminutowe, szybkie wietrzenie rano i wieczorem oraz zakup nawilżacza powietrza. Suche i nagrzane powietrze nie służy naszemu zdrowiu i może negatywnie odbijać się na płucach, skórze i włosach.

Zadbaj o ciało

Późną jesienią nasza skóra staje się sucha. Wprowadź do swojego życia więcej olejów, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Spróbuj automasażu ciepłym olejem, olejowania włosów. Używaj kosmetyków, które otulą twoje ciało.

Wprowadź jesienne rytuały

Spróbuj robić te same czynności codziennie w tych samych godzinach: wstawanie, ćwiczenia, jedzenie, praca, spanie. Postaraj się rano znaleźć chwilę tylko dla siebie. Możesz wykorzystać ją na spokojne wypicie szklanki ciepłej wody z miodem, czytanie lub ćwiczenia.

Zadbaj o siebie już od rana, a twoje samopoczucie w ciągu dnia na pewno będzie dla ciebie korzystniejsze. Jeśli nie jesteś sportowym świrem zdecyduj się na aktywności fizyczne, które nie wymagają wzmożonych ruchów, ale dodają energii i sił. Świetnym rozwiązaniem będzie joga, którą możesz uprawiać w domu, spacery i wędrówki.

Pory roku się zmieniają, my również powinniśmy. Przedstawione sposoby to tylko kilka wskazówek, jak można poczuć się lepiej, nie wywracając swojego życia do góry nogami. Najważniejszym drogowskazem powinno być dla nas polubienie siebie i zadbanie nie tylko o ciało, ale i o nasze wewnętrzne potrzeby. 

Dodaj komentarz