Łańcut Turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć ?

Łańcut Turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć ?

Miejscowość Łańcut znajduje się w województwie Podkarpackim. Od stolicy regionu – Rzeszowa – dzieli je około 15 kilometrów. Zamieszkiwane jest przez 17 tysięcy mieszkańców. Coraz częściej wybieray jest przez turystów jako miejsce docelowe wycieczek czy też baza wypadowa w Bieszczady.

Co warto zobaczyć w tym urokliwym mieście ?

Zamek w Łańcucie

Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek, który zbudowany został w XVI wieku. Jego największa rozbudowa nastąpiła za czasów zamieszkiwania go przez ród Lubomirskich, którzy otoczyli zamek murami obronnymi, a za sprawą działalności Izabeli Lubomirskiej stworzone zostały piękne ogrody.

Po jej śmierci posiadłość przeszła w ręce Potockich, którzy uchronili ją przed zniszczeniami w czasie I i II wojny światowej. Do dziś muzeum zamkowe wyróżnia się on liczbą zachowanych dzieł sztuki oraz wspaniałych, wiekowych mebli i sprzętów codziennego użytku. W obiekcie znajduje się wiele dobrze zachowanych sal m.in. Sala Balowa, Galeria Rzeźb, Wielka Jadalnia i Teatr Dworski.

W muzeum znajduje się również oryginalna kolekcja wozów konnych wraz z wyposażeniem jeździeckim. Dookoła zamku rozciągają się malownicze parki, w którym zwiedzić można Oranżerię, Storczykarnię, Zameczek Romantyczny i dziewiętnastowieczne stajnie.

Pozostałe atrakcje miasta

Zamek nie jest jedyną atrakcją miasta. W Łańcucie odwiedzić można piękny Kościół św. Stanisława Biskupa, który wzniesiony został w 1488 roku. Piękna, biała świątynia może poszczycić się obrazem Matki Boskiej Skaplerznej, który słynie z dokonanych cudów.

W mieście znajduje się również inny ważny obiekt sakralny: osiemnastowieczna Synagoga Lubelska, w której obecnie znajduje się wystawa Judaików.

Ważną atrakcją w mieście jest Muzeum Gorzelnictwa umieszczone w klasycystycznym dworku. W muzeum podziwiać można ekspozycję narzędzi służących do produkcji wyrobów alkoholowych oraz związane z historią gorzelnictwa w Łańcucie dokumenty i fotografie. Oddzielna wystawa pokazuje różne dawne metody wyrobu wódek.

Najważniejszym wydarzeniem w mieście jest Festiwal Muzyczny, który corocznie odbywa się w maju i trwa cały tydzień. Koncerty odbywają się w różnych miejscach na terenie miasta m.in. w zamkowej Sali Balowej, Synagodze i Bazylice bernardyńskiej, a plenerowe wydarzenia mają miejsce w ogrodach otaczających łańcucki zamek.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje w Łańcucie, po więcej ciekawych miejsc warto zajrzeć na stronę https://podroztrwa.pl/lancut-atrakcje/ gdzie dowiemy się co jeszcze koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tej okolicy.

Dodaj komentarz