Słowacja — ciekawe miejsca przy granicy z Polską

Słowacja — ciekawe miejsca przy granicy z Polską

Słowacja, ze względu na swoje bliskie położenie od naszego kraju, stanowi jeden z ulubionych celów podróży wielu Polaków. Słowacja leży na południu Polski i można się do niej dostać, korzystając z jednego z wielu przejść granicznych w Tatrach.

Miejsca turystyczne przy granicy polsko-słowackiej

Region granicy ze Słowacją pełen jest interesujących miejsc, które przyciągają wielu turystów rocznie.

  • Tatralandia – to aquapark, który przyciąga turystów przez cały rok. Park wodny Tatralandia posiada aż 28 różnorodnych zjeżdżalni i 14 basenów, które zapewnią niesamowitą zabawę zarówno tym młodszym, jak i starszym. Bilety dla dorosłych zaczynają się od kwoty około 30 euro.
  • Dolina Białej Wody w Tatrach Słowackich znajduje się w północnej części Tatr Wysokich na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj. Pokonać ją można, wędrując jednym z dwóch szlaków turystycznych: niebieskim lub zielonym. Oba prowadzą przez malownicze wąwozy i niewielkie jeziora. Sama dolina rozciąga się na długości około 10 km. 
  • Zamek Spiski od 1993 figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ten pochodzący z przełomu XI i XII wieku obiekt zaprasza w odwiedziny wszystkich miłośników średniowiecza. W zamku natknąć można się na różnorodne wystawy opowiadające o historii zamku. 
  • Janosikowe Diery znajdują się na terenie Parku Narodowego Mała Fatra. Nazwa pochodzi od słynnej postaci tatrzańskiego zbójnika – Janosika. Janosikowe Diery to szlak, który można pokonać wspinając się po drabinkach czy schodkach oraz spacerując po platformach. Widoki podczas całej wędrówki są spektakularne.
  • Park Narodowy Pieniński obejmuje zarówno tereny Polski, jak i Słowacji. Ten słynący z pięknych widoków park obejmuje po części słowackiej zarówno Pieniny Właściwe, jak i Małe Pieniny. Wędrówki po Parku Narodowym Pienińskim to wspaniały pomysł na aktywne spędzenie urlopu. 

Jak zaplanować wyjazd na Słowację?

Na Słowację większość turystów z Polski wybiera się samochodem, zdecydowana mniejszość wybiera autobus. Przed wyjazdem warto dokładnie zaplanować trasę, by uniknąć stresu podczas podróży. Na Słowacji walutą jest euro, zaleca się więc jeszcze przed wycieczką wymienić pieniądze. Najlepszym okresem do wyjazdu będzie lato. Należy jednak, szczególnie przy wspinaczkach górskich, zachować szczególną ostrożność i przygotować się na ewentualne upały. Językiem urzędowym naszych sąsiadów z południa jest język słowacki, który w znacznym stopniu przypomina język polski. Z tego powodu Polacy nie mają zazwyczaj problemu w zrozumieniu Słowaków. Warto pamiętać, że do przekroczenia granicy polsko-słowackiej wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Z tego powodu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiedzić ten malowniczy kraj, jakim jest Słowacja. 

Dodaj komentarz