Bełchatów – co warto zobaczyć w tym mieście?

Bełchatów – co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z ciekawszych miast, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po województwie łódzkim. Bełchatów to ciekawy ośrodek miejski, który może nas oczarować zarówno swą historią, jak i przypominającymi o niej zabytkami. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto kilka propozycji dla tych, którzy zamierzają w najbliższym czasie zatrzymać się w Bełchatowie.

Bełchatów i jego dzieje
Bełchatów to miasto, które może się pochwalić długą historią. W dokumentach nazwa wsi Bełchatów pojawia się już w XIV wieku. Wiemy z nich, iż miejscowość ta należała do Bełchata herbu Topór. Bliskość szlaków handlowych sprawiła, że osada ta przez lata cieszyła się pomyślnością, co przyczyniło się do jej dynamicznego rozwoju. Dzięki temu już w XV wieku Bełchatów mógł funkcjonować jako miasto – atrakcyjne i dla nowych osadników, i dla kupców. W okresie funkcjonowania Królestwa Polskiego, Bełchatów stał się jednym z jego najważniejszych ośrodków fabrycznych. Wielkim uznaniem cieszyły się powstające tu zakłady włókiennicze oraz manufaktury. W latach 50-tych XX wieku na terenie Bełchatowa odkryte zostały ogromne pokłady węgla brunatnego, co zapoczątkowało nowy okres w dziejach miasta. Dziś Bełchatów to ważne zagłębie energetyczne, kojarzone przede wszystkim z potężną kopalnią. Warto jednak pamiętać, że to przemysłowe miasto może okazać się ciekawym kierunkiem wycieczki dla każdego z nas. Co warto tutaj zobaczyć?

Bełchatów i jego zabytki
W czasie wycieczki po terenie Bełchatowa, turyści mogą się spotkać z ciekawymi przykładami dawnej architektury. Ważną rolę odgrywają tutaj obiekty sakralne, takie jak gotycki kościół Wszystkich Świętych, mogący się pochwalić XIII-wiecznym rodowodem. Choć w ciągu wieków prowadzono tu liczne prace, do dziś świątynia ta może się pochwalić cechami typowymi dla sztuki gotyckiej. Drugim zabytkiem sakralnym, któremu w czasie wycieczki po Bełchatowie warto poświecić swój czas, jest zespół klasztorny franciszkanów. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Bełchatowa, ciekawym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie Muzeum Regionalne. Mieści się ono w murach dworku Olszewskich – dawnych właścicieli miasta. Turyści, którzy zdecydują się zwiedzić to muzeum, będą mogli zapoznać się z ciekawymi zbiorami archeologicznymi oraz zwiedzić interesującą wystawę etnograficzną.

Bełchatów to ciekawe miasto, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń oraz informacji, dzięki którym lepiej poznamy dzieje województwa łódzkiego i jego najciekawszych miejscowości.

Dodaj komentarz