Co zwiedzić w Budapeszcie – 6 najciekawszych miejsc

Co zwiedzić w Budapeszcie – 6 najciekawszych miejsc

Co zwiedzić w Budapeszcie – 6 najciekawszych miejsc

Tanie loty do Budapesztu zachęcają coraz większą liczbę turystów do odwiedzenia tego miasta. Nic dziwnego, ponieważ stolica Węgier na każdym kroku oferuje ciekawe atrakcje. Jest to miasto, które idealnie nadaje się na weekendowy wypad, jak i na dłuższe wakacje. Co zwiedzić w Budapeszcie? Poniżej opisujemy 6 najciekawszych miejsc.

  1. Parlament

Symbolem Budapesztu jak i całego kraju, uwzględnianym we wszystkich przewodnikach turystycznych jest Parlament. Budynek został wzniesiony po połączeniu trzech miast – Obudy, Budy oraz Pesztu – w jedno miasto, dzisiaj nazywane Budapesztem. Piękna, neogotycka budowla zajmuje obszar aż 17000 km2, a kopuła budynku ma wysokość 96 metrów. Potęga Parlamentu robi niesamowite wrażenie. Wnętrze budynku jest niezwykle bogate. Dominuje tutaj złoto, ale nie zabrakło też innych cennych materiałów. Wiele kolumn wykonano bowiem z czerwonego granitu, który został wykuty z klifów u wybrzeży Szwecji. Piękno wnętrza Parlamentu zachwyci niejednego turystę. W Sali pod Kopułą możemy podziwiać insygnia Świętego Stefana – koronę, berło i jabłko królewskie. Są to jedne z najcenniejszych węgierskich relikwii, które są pod stałym nadzorem strażników. Zwiedzając budynek Parlamentu warto wejść do sal plenarnych, w których mównica jest otoczona 438 siedziskami dla zebranych. Właśnie tu odbywały się niegdyś posiedzenia dwóch izb deputowanych. Sale są bogato zdobione, a pośrodku dostrzec można herby, wśród których widnieje również polski orzeł.

  1. Muzeum Etnograficzne

Co zwiedzić w Budapeszcie poza budynkiem Parlamentu? Tuż naprzeciw znajduje się Muzeum Etnograficzne. Wystawy muzealne zawierają około 200 tysięcy eksponatów. Możemy podziwiać tutaj dział rybactwa, myślistwa, pszczelarstwa, rzemiosła, rolnictwa i hodowli. W każdym z nich czekają na nas ciekawe eksponaty, warte obejrzenia. Co ciekawe, w budynku, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne miały pierwotnie odbywać się obrady sejmu. Ostatecznie jednak siedzibą Parlamentu jest jego obecny gmach.

  1. Most Łańcuchowy

Będąc w okolicach Parlamentu nie sposób ominąć Mostu Łańcuchowego. Jest on nazywany również Mostem Szechenyiego, od nazwiska inicjatora pierwszego trwałego połączenia obydwu brzegów Dunaju. Istvan Szechenyi niestety nigdy nie przeszedł przez most, ponieważ ostatnie lata życia leczył się w zakładzie neurologicznym. Warto wiedzieć, że podczas uroczystego podwieszenia łańcucha w 1848 roku zerwała się lina na wielokrążku. W efekcie tony spadającego metalu uderzyły w rusztowania, na których znajdowali się obserwatorzy i wpadli oni do wody. Został on ponownie oddany do użytku w 1849 roku. Dokładnie w 100. rocznicę powstania mostu (w 1949 roku) po raz kolejny świętowano odbudowę konstrukcji. Most został bowiem wysadzony przez wycofujących się żołnierzy Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Po ciężkich przeżyciach, dzisiaj Most Łańcuchowy jest jednym z symboli Budapesztu.

  1. Buty nad Dunajem

W 2005 roku powstał pomnik, który przypomina o ludobójstwie, jakie miało miejsce w latach 1944-1945. Faszystowscy zbrodniarze nakazali Żydom zdjęcie butów i ustawienie ich w szeregu nad brzegiem Dunaju. Potem padały strzały, a ciała zamordowanych ludzi bezwładnie wpadały do rzeki. Symbolem dawnej zbrodni są żeliwne odlewy sześćdziesięciu autentycznych par butów, pochodzących z lat 40-ych XX wieku. Znajdują się one na brzegu rzeki – pomiędzy Mostem Łańcuchowym, a Parlamentem. Mimo że pomnik może wydawać się kontrowersyjny, to jednak zmusza do refleksji i na długo pozostaje w pamięci.

  1. Hala Targowa Vasarcsarnok

Co zwiedzić w Budapeszcie, aby jednocześnie zjeść i zaopatrzyć się w pamiątki dla rodziny? Świetnym rozwiązaniem będzie odwiedzenie Hali Targowej. Jest to zadaszony, duży rynek, na którym znajdziemy niemal wszystko. Na piętrze znajdują się lokale gastronomiczne, w których można spróbować węgierskich przysmaków, np. tradycyjnego Langosza. Jest to wielki pączek smażony na oleju, posypany startym serem i polany sosem czosnkowym – ten regionalny specjał już wielu turystom przypadł do gustu. Znajduje się tu tez wiele stoisk z pamiątkami i wyrobami ze skóry.

  1. Łaźnie Szechenyiego

Po intensywnym zwiedzaniu Budapesztu należy ci się chwila relaksu. Pod miastem znajduje się 130 źródeł gorącej, bogatej w dobroczynne pierwiastki wody, które zasilają baseny termalne. Udając się do Łaźni Szechenyiego zaznasz nie tylko odpoczynku, ale też leczniczych właściwości tych wód. Kąpielisko urządzone w pięknym, zabytkowym otoczeniu obejmuje 3 baseny zewnętrzne, 15 basenów wewnętrznych, sauny, łaźnie parowe i hydromasaże. Od ciebie zależy, w którym miejscu spędzisz czas. Najlepiej jednak poświęcić na pobyt większą ilość czasu i spróbować wszystkich wodnych atrakcji. Możesz również skorzystać z dodatkowych usług, jakimi są zabiegi pielęgnacyjne lub odprężające masaże. Znajdują się tu też punkty gastronomiczne. Odpoczynek w ciepłych wodach termalnych będzie idealnym zakończeniem dnia.

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, co zwiedzić w Budapeszcie – 6 najciekawszych miejsc możesz już zaznaczyć na swojej liście. Będzie to wspaniały początek wycieczki! Początek… ponieważ Budapeszt ma ci do zaoferowania jeszcze więcej atrakcji.

Dodaj komentarz