Majówka szlakami zamków

Majówka szlakami zamków

Długi majowy weekend to dobra okazja, by poczuć się jak prawdziwy potomek Sarmatów. Polska może pochwalić się licznymi pięknymi pałacami i dworkami, więc możliwości obrania miejsca destynacji jest nieprzebranie wiele. Dodatkowo można poznać tradycje i kulturę danego regionu kosztując dań, napojów oraz biorąc udział w lokalnych wydarzeniach.

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc jest Książ, zwany Perłą Śląska. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Przeszło 725-letnia historia zamku bogata jest w tajemnice i osnuta legendami. Mówi się, że podziemne korytarze skrywają Bursztynową Komnatę i inne skarby zagrabione przez hitlerowców, którzy to okresie II wojny światowej przejęli kontrolę nad zamkiem. Książ ma oczywiście swojego ducha- księżną Daisy, która snuje się korytarzami w nadziei, że ktoś odnajdzie jej trumnę, ukrytą w przypałacowym ogrodzie w obawie przed rabunkiem. Turyści, prócz zamku, mają możliwość zwiedzania powozowni, stajni i krytej ujeżdżalni, a w Lubiechowie mogą przespacerować się po okazałej palmiarni, wybudowanej dla księżnej Daisy.

Zamek Czocha znajduje się na trasie między Jelenią Górą a Zgorzelcem. W swojej ofercie ma tematycznie urządzone pokoje, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto organizowane są pokazy rycerskie i koncerty muzyki minionych wieków. Miłośnicy kuchni mają możliwość skosztowania staropolskich potraw czy uczestniczenia w biesiadzie na Werandzie Rycerskiej. Czocha posiada także winnicę, gdzie można degustować miody pitne.

Pałac w Walewicach to klasycystyczna rezydencja, która sławę zawdzięcza kochance Napoleona, Marii Walewskiej. Choć Cesarz Francuzów nigdy nie zawitał w jego mury, do dziś można podziwiać specjalnie dla niego przygotowany pokój, z zachowanymi oryginalnymi tapetami, najstarszymi w naszym kraju. Oczywiście istnieje możliwość jego wynajęcia. Odwiedzający mogą również skosztować wina w piwniczce właścicieli pałacu. Okazały park w stylu angielskim zachęca gości do relaksujących spacerów wśród bujnej roślinności. Walewice słyną także ze stadniny, zajmującej się hodowlą koni małopolskich i angloarabów.

Pałac Mierzęcin znajduje się w odległości 50km od Gorzowa Wielkopolskiego. To wspaniała neogotycka budowla, otoczona 15 ha parkiem ze stawem i interesującym starodrzewiem.W swoich murach mieści kompleks spa&wellness. Na aktywnych gości czekają m.in. kręgle, golf, stadnina koni i zajęcia fitness. Znajduje się tu winnica mająca w swojej ofercie degustacje i prelekcje na tematy związane z winiarstwem.

Dodaj komentarz