Najbardziej imponujące szkockie zamki

Najbardziej imponujące szkockie zamki

Szkocja to jedno z miejsc, które urzekło nas na tyle mocno, że postanowiliśmy tam wrócić. Do zdjęć i nagrań z wyjazdu do Szkocji wracamy za każdym razem z miłą chęcią i tęsknotą. W Szkocji podobało nam się wszystko.. Przyroda, soczyście zielona trawa, piękne wrzosowiska, niesamowite szkockie krowy, panowie w kraciastych spódnicach grający na kobzach i oczywiście zamki, które uwielbiamy. Od zawsze pasjonowały nas zamki. Ich bardzo często niesamowita historia, klimat, architektura sprawiają, że bardzo często zamki są powodem naszego wyjazdu w konkretne miejsce. Szkocja jest bogata w zamki i pałace. Takiej ilości zamków, twierdz nie spotkaliśmy jeszcze nigdzie. Nawet nie planując dokładnie wyjazdu można zwiedzić ich całą masę. 🙂 Jeżdżąc po Szkocji co kilka/ kilkanaście kilometrów natrafia się n znak drogowy prowadzący do kolejnego mniej lub bardziej znanego zamku, czy pałacu. W poniższym tekście postaram się Wam przybliżyć 11 najpiękniejszych zamków Szkocji. Poniżej mapka z zaznaczonymi zamkami:

Eilean Donan- najpiękniejszy zamek w Szkocji!

Numerem jeden według nas jest przepiękna fortyfikacja usytuowana na wyspie Loch Duich.  Myśląc o najpiękniejszym zamku w Szkocji przed oczami mam właśnie zamek Eilean Donan. Bardzo często pojawia się on w folderach  przewodnikach po Szkocji. Ze stałym lądem łączy go jedynie most. Zamek został zbudowany w 1220 r. Został zniszczony w 1719 r. Po kilkuset latach zamek został odbudowany by od 1932 r  móc cieszyć oczy zwiedzających. Zamek stanowi doskonałą scenerię dla filmów. Kręcono tam m.in. jeden z filmów o Jamesie Bondzie – “Świat to za mało”, czy jeden z filmów fantasy “Nieśmiertelny”. Będąc w okolicy warto jest wybrać się na pobliską wyspę Skye.

Stirling Castle

Kolejnym, równie pięknym zamkiem w Szkocji jest Stirling Castle. Jest to największa warownia w całej Szkocji. Obecny zamek budowany był na przełomie lat 1708 – 1714 według projektu Theodora Dury, natomiast jego początki sięgają czasów starożytnych i panowania Celtów. Zamek ten był ulubioną rezydencją królów Szkocji. Ma on jeszcze jedną ciekawą cechę.. Szczyci się dużą liczbą odwiedzających go duchów. 😀 Najsłynniejszym z nich jest Różowa Pani, którą łączono z osobą Marii Stuart.  Oprócz zwiedzania samego kompleksu zamkowego warto wybrać się do miasta Stirling. Znajdziecie tam piękny kościół Świętego Krzyża czy więzienie z czasów wiktoriańskich. Fani piłki nożnej powinni odwiedzić to miasto z innego powodu. Podobno jest to kolebka tego sportu. Została stworzona w XVI w. przez żołnierzy stacjonujących w zamku.

Fraser Castle (Muchall-in-Mar)

Zamek ten położony jest w niewielkiej miejscowości Kemnay we wschodniej części Szkocji – w okolicach Aberdeen. Warownia została wybudowana w drugiej połowie XVI w. na polecenie na polecenie lorda Michaela Frasera. Otoczona jest pięknym parkiem, w którym znajduje się też plac zabaw dla dzieci. Zamek ten nie jest za bardzo popularny wśród turystów. Nie ma bowiem znaczącego tła historycznego. Jego masywna konstrukcja za to sprawia, że to jeden z największych tego typu zamków w całej Szkocji. Będąc w okolicach Aberdeen warto poświęcić na jego zwiedzanie przynajmniej godzinę.

Stalker Castle

Zamek ten cechuje bardzo nietypowe położenie. Mieści się na maleńkiej wysepce jeziora  Loch Laich. Wybudowany został na planie prostokąta o wymiarach 15x12m. Wieża zamku ma aż 4 kondygnacje i mury o grubości 3m. W połączeniu z małymi okienkami, jakie tam stworzono pokazuje cel w jakim go utworzono – obrona. Ze względu na swoje położenie do zamku można się dostać jedynie łodzią. Zamek stanowi własność prywatną, zatem jego zwiedzanie może być utrudnione. W letnich miesiącach jest możliwość zobaczenia zamku z bliska. Zamek ten pojawił się w filmie – “Monty Python i Święty Graal”.

Inverness Castle

Zamek Inverness znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie w północnej części Szkocji, nad brzegiem rzeki Ness. Miasto jest popularne wśród Polaków i Słowaków, których również spotkaliśmy. Ten malowniczy zamek zbudowany został z piaskowca w stylu neonormandzkim. Utożsamiany jest z Szekspirowskim Makbetem. Obecny zamek został zbudowany w 1836 roku przez Williama Tajne. Mieści się tu teraz Sąd Najwyższy i Samorząd Inverness. Z zamkowego wzgórza jest piękny widok na cała okolicę. Oprócz samego zamku warto zwiedzić miasto. Architektura i położenie miasta prezentuje się bardzo ciekawie. Kamienice znajdujące się nad rzeką są urzekające. Okolica słynie z dużej ilości destylarni whisky.

Dunrobin Castle

Jest to najbardziej wysunięty na północ zamek w Szkocji – jednocześnie największy. Mieści się w nim aż 189 komnat. Oprócz tego jest jednym z najstarszych zamków w całej Wielkiej Brytanii, który był zamieszkany nieprzerwanie od 1300 roku. Zwiedzający zamek mogą skorzystać z zobaczenia niespotykanej atrakcji – pokazu sokołów. Pokazy odbywają się codziennie w miesiącach letnich. Zamek jest oddalony o około godzinę drogi od wspomnianego wcześniej zamku Inverness. W okolicy znajdziecie przepiękne wrzosowiska – istna wizytówka Szkocji.

Edinburgh Castle

Zamek w Edynburgu to jedna z najstarszych i najpotężniejszych warowni w Wielkiej Brytanii. Znajduje się na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia (120 metrów n.p.m.) w samym centrum miasta. Ciekawostka jest to, że zamek jako jeden z nielicznych obecnie posiada swój własny garnizon wojskowy. Z edynburskiego zamku codziennie o godz. 13 oddaje się salwę armatnią One o’Clock Gun. Pomagało to niegdyś mieszkańcom miasta w ustaleniu obecnej godziny. Dzisiaj natomiast  jest to jedna z atrakcji zamku. Ze względu na swoje położenie zamek w Edynburgu jest wspaniałym punktem widokowym na miasto.

Dunnottar

Ruiny tego zamku znajdują się na stromej, wulkanicznej skale, która skutecznie broniła zamku podczas prób jego zdobycia. Najstarsze przetrwałe budynki zamkowe pochodzą z XV i XVI wieku. Można tutaj znaleźć ruiny kwater, stajni i magazynów, oraz pozostałości salonu i kaplicy. Zamek pięknie prezentuje się z kilku punktów widokowych umieszczonych na trasie wiodącej do niego. W pobliżu zamku umiejscowiona jest też niewielka, ale piękna plaża. Droga do zamku prowadzi wśród łąk i pól. Na nas zamek i jego otoczenie wywarły duże wrażenia. To na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji. Budowla kryje w sobie wiele tajemnic bogatej historii Szkocji. Ukrywano tu szkockie m.in. insygnia królewskie podczas inwazji Cromwella. Ten zamek również stanowił tło filmowe. Kręcono filmową adaptację Hamleta.

Scone Palace

Pałac ten znajduje się w miejscowości Scone oddalonej o około 2km od miasta Perth. Scone było miejscem koronacji władców piktyjskich i szkockich. Miejsce to jest wyjątkowe ze względu właśnie na historię. W komnatach pałacowych znajdziecie lochy i zobaczycie biurko, gdzie Maria Antonina pisała listy na krótko przed tym, kiedy została stracona, czy przejdziecie się po komnatach, gdzie przebywała królowa Wiktoria. Pałac otoczony jest przez piękny ogród i las, który stanowi latem fajne miejsce na piknik.

Glamis Castle

Zamek Glamis położony jest w miejscowości o tej samej nazwie we wschodniej części Szkocji pomiędzy miejscowościami Dundee i Aberdeen. To był ostatni zamek, który zwiedzaliśmy przed powrotem do Polski. Ma on ciekawą historię. Słynie z tego, że jest najbardziej nawiedzonym zamkiem w całej Szkocji :D. Przeszłość mieszkańców zamku była niezwykle krwawa. Makabryczne sceny jakie się tu odbywały odbiły się na złej sławie tego miejsca.

Tantallon Castle

Ruiny twierdzy znajdują się nad brzegami Morza Północnego, około 5 km od North Berwick. Zamek datuje sie na wiek XIV. była to siedziba klanu Douglasów, która przez wieki opierała się licznym oblężeniom. Nie przetrwał natomiast ponad  trzytysięcznej armii Oliviera, której oparł się w 1651 r. Pomimo ciężkich zniszczeń do dzisiaj ruiny prezentują się całkiem okazale. Zwiedzający mają wstęp na dziedziniec, mury, wierze, do piwnic czy byłego więzienia. Z mur twierdzy rozpościerają się przepiękne widoki na morze i okoliczne pola.

Urquhart Castle

To jeden z najsłynniejszych zamków w Szkocji. Położony jest nad brzegami jeziora Loch Ness, w którym według legend żyje potwór. Zamek zbudowany w XIII wieku, przez kilkaset lat, podobnie jak większość szkockich zamków przeżywał bardzo burzliwe momenty. Obecnie stanowi najlepszy punkt widokowy na jezioro. Znajduje się on bowiem na niewielkim wzniesieniu. Zamek Urquhart był jednym z największych i najważniejszych zamków w Szkocji.

Który z zamków zrobił na Was największe wrażenie? Nam najbardziej podobał się Eilean Donan. Zamek bardzo tajemniczy, położony na jeziorze, które rankiem otulone jest mgłą. Magiczny widok! Będąc w Szkocji koniecznie wybierzcie się do najbliższego zamku – każdy z nich ma wyjątkowy klimat.

Dodaj komentarz