Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

Od dawna wiadomo, że odżywianie kobiety w ciąży wpływa na rozwój dziecka. Jednak zazwyczaj słyszy się powiedzenie „Jedz za dwóch” – czy słusznie? Nie! Kobieta powinna „jeść dla dwojga”, czyli najbardziej skupić się na jakości spożywanych pokarmów niż ilości, ponieważ to co je, może mieć konsekwencje w przyszłym życiu jej dziecka. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób dieta w ciąży, a konkretnie jej składniki wpływają na rozwój płodu.

Z raportu publikowanego w czasopiśmie Diabetes wynika, że niska zawartość węglowodanów w diecie matki wpływa na rozwój dziecka i może w przyszłości warunkować takie choroby, jak otyłość lub cukrzyca. Dowiedziono także, że u dzieci kobiet ograniczających podczas ciąży produkty zawierające skrobię, zdiagnozowano w późniejszych latach otyłość. Według naukowców zmiany jakie zachodzą u dziecka są epigenetyczne, czyli powstają pod wpływem czynników zewnętrznych – w tym wypadku pod wpływem diety.

Niedobory składników odżywczych w ciąży

Już wiemy, że dieta kobiety ciężarnej ma wpływ nie tylko na płód, ale także na późniejszy rozwój dziecka. Ważne jest zatem zapewnienie odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych, ponieważ ich niedobory mają negatywne skutki, np. niedobór żelaza powoduje anemię u matki, która może być niebezpieczna dla płodu, z kolei niedobór kwasu foliowego niesie ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, a konkretnie wad cewy nerwowej u dziecka czy przedwczesnego porodu. Jak wiadomo wcześniactwo niesie za sobą wiele komplikacji, z którymi dziecko zmaga się niekiedy przez całe swoje życie.

Rozwój zębów

Dieta kobiety ciężarnej ma wpływ także na uzębienie dziecka – rozwój zębów rozpoczyna się już ok. 6 tygodnia życia zarodkowego. W tym czasie powstają zawiązki zębowe, z których potem stopniowo będą rozwijać się zęby w procesie uwapniania, czyli tzw. mineralizacji. Aby rozwój zębów u dziecka nie był zakłócony ważne jest spożywanie posiłków bogatych w wapń, fosfor, żelazo oraz witaminy ( A, C i D – ich niedobór może prowadzić do uszkodzenia matrycy twardych tkanek zęba np. szkliwa). W czasie ciąży należy spożywać jak najmniej węglowodanów, ponieważ ich duża ilość powoduje większą skłonność do próchnicy zębów u dzieci. Jest to fakt udowodniony i poparty licznymi badaniami.

Aby nie dopuścić do niedoborów ważnych składników odżywczych i witamin kobieta ciężarna poza stosowaniem zbilansowanej diety powinna przyjmować specjalne suplementy diety. Po konsultacji z lekarzem ginekologiem zapewne dopasuje on odpowiedni zestaw witamin dla konkretnej pacjentki.

Dodaj komentarz