Z czego znany jest Rybnik?

Z czego znany jest Rybnik?

W południowej części Polski zlokalizowany jest Rybnik. To miasto na prawach powiatu liczące blisko 138 tysięcy mieszkańców należące do województwa śląskiego. Nazwa miasta odnosi się bezpośrednio do czasów, gdy mieszkańcy miasta utrzymywali się głównie z rybactwa, a w miejscu gdzie obecnie znajduje się rynek miejski był staw hodowlany. Jakie jeszcze wiadomości Rybnik warto znać i co godnego uwagi znajduje się w mieście zarówno z punktu widzenia turysty, jak i mieszkańca?

​Rynek w Rybniku

Rynek w mieście powstał w wieku XIII do XIV na miejsce znajdującego się tutaj kiedyś stawu rybnego. Najstarsze kamienice, które powstały na rynku datuje się na wiek XVIII, chociaż duża część budowli jest zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. Niegdyś na rynku działał plac targowy, ale obecnie jest to miejsce posiadający swój unikalny urok dzięki eleganckim sklepom i restauracjom umiejscowionych w zabytkowych kamieniczkach. Na placu rynkowym znajduje się fontanna, która swoje piękno ujawnia szczególnie w nocy w trakcie wyjątkowego efektu podświetlenia. Na tle rynku można dostrzec znajdujący się tutaj późnobarokowy kościoł Matki Bożej Bolesnej oraz pomnik św. Jana Nepomucena. Co pełną godzinę z wieży ratuszowej rozlega się melodia. W pomieszczeniach ratusza znajduje się także muzeum miejskie.

​Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Kopalnia, która powstała w roku 1792 jest ciekawym zabytkiem, który został udostępniony zwiedzającym. Można zwiedzić powierzchniową część tej zabytkowej kopalni, gdzie można zobaczyć to w jaki sposób kiedyś funkcjonowało wydobycie węgla kamiennego. W środku można obejrzeć między innymi to jak wyglądały maszyny i urządzenia górnicze funkcjonujące w czasach, gdy działała kopalnia. Jednym z najbardziej interesujących elementów w obiekcie jest zrekonstruowana unikatowa maszyna parowa z roku 1900. Niewątpliwą atrakcją jest również możliwość wyjścia po schodach na znajdującą się tutaj wieżę widokową i podziwiania krajobrazu Rybnika oraz jego okolic.

​Park tematyczny nad Nacyną w Rybniku

19 września 2014 roku otwarto dla mieszkańców i turystów park tematyczny, który działa na terenie kampusu rybnickiego. Na powierzchni 2,5 hektarów można znaleźć place zabaw, ściankę wspinaczkową, boiska do koszykówki, ogrody i urządzenia eksperymentalne, które zachęcają do zabawy i nauki. Urządzenia eksperymentalne, które stanowią główną atrakcję tego parku można podzielić na akustyczne, ruchowe oraz optyczne. Zachęcają najmłodszych do zaznajomienia się między innymi z prawami fizyki.

Dodaj komentarz