Nowa konsola w okresie pandemii? Dlaczego nie!

Nowa konsola w okresie pandemii? Dlaczego nie!

Okres pandemii koronawirusa wszystkim daje w kość. Niestety wiele osób, które dotychczas spędzały aktywnie czas poza domem, musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znaleźć sobie nowe źródło rozrywki. Co powiecie w takim razie, aby dać szanse nowym konsolom do gier? W naszej opinii to świetny pomysł, by wypełnić wolne chwile!

Playstation 5 i Xbox Series S/X – nowe konsole w natarciu

Nawet osoby, które dotychczas nie były miłośnikami wirtualnej rozrywki, mają teraz dobry moment by wejść do świata gier. Listopadowa premiera konsol Playstation 5 (produkowanej przez Sony), Xbox Series S i Xbox Series X (te produkowane przez Microsoft) to świetna okazja, by zobaczyć czym fascynuje się miliony konsumentów na świecie. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie: ile kosztuje każda z konsol?

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem konsolowych premier była relatywnie ich niska cena. Playstation 5 to koszt ok. 2300 zł (wersja bez napędu to koszt 1850 zł), Xbox Series S to ok. 1300 zł, a Xbox Series  X – 2300 zł. Gwarantujemy, że jak na tak zaawansowany sprzęt, który posłuży Wam przez ok. 6-7 lat, to naprawdę nie dużo. Szczególnie zwraca uwagę koszt Xbox Series S. Ale o co w zasadzie chodzi z dwoma wersjami konsoli Xbox?

Xbox Series S i Xbox Series X – o co chodzi?

Laicy mogą zdziwić się, że nowe Xboxy podzielone zostały na dwie wersje, ale spieszymy z wyjaśnieniami. Przede wszystkim Xbox Series X to swego rodzaju „podstawowa” wersja konsoli o najmocniejszych podzespołach. Z kolei Xbox Series S to konsola nieco mniej wydajna, pozwalająca na odpalenie tych samych gier, ale z mniejszą ilością detali graficznych.

W praktyce więc, wiele gier będzie nieco gorzej prezentowało się na Xbox Series S, niż na Xbox Series X.  Może to być gorsza jakość grafiki, mniejsza rozdzielczość, czy też rozgrywka z mniejszą płynnością (np. 30 klatek na sekundę, zamiast 60 kl/s). Niemniej biorąc pod uwagę, jak znacznie niższą kwotę zapłacimy za wariant „S”, z pewnością jest to ciekawa opcja dla osób, które nie mają szczególnie dużych wymogów wobec oprawy graficznej.

Dlaczego wybrać Playstation 5, a dlaczego Xbox Series S/X?

Która z konsol okaże się ciekawsza? Oczywiście nie mamy zielonego pojęcia. Na papierze, największą wydajność powinna zapewniać konsola Xbox Series X, ale nie to będzie ostatecznym wyznacznikiem doświadczenia płynącego z obcowaniem z konsolą. Mimo tego, że Xbox zapewnia większą moc obliczeniową, tak Playstation 5 posiada znacznie szybsze dyski SSD, które minimalizują okresy ładowania gier.

Przede wszystkim za Playstation 5 przemawia obecnie potencjalnie większa gier ekskluzywnych, których nie znajdziemy na konsoli Xbox. Playstation 5 to także bardzo interesujący kontroler DualSense z wbudowanym, nowoczesnymi wibracjami haptycznymi, przyciskami mogącymi stawiać opór, czy touchpadem. Playstation 5 to również bardzo ciekawy, nowoczesny design.

Xbox Series S/X – jakie atuty?

Oczywistymi zaletami konsol Xbox Series S/X jest potencjalnie znacznie niższy koszt zabawy, czyli dostępu do gier. Gry pudełkowe na Playstation 5 to koszt ok. 300 zł, a koszt gier cyfrowych – 300 – 400 zł. Z kolei gry dla konsol Xbox są nieco tańsze, po drugie zaś – Microsoft stworzył usługę Xbox Game Pass, która – w ramach miesięcznego, niedrogiego abonamentu – oferuje dostęp do bardzo pokaźnej bazy gier.

Ponadto,  konsole Xbox mają nieco mniej agresywny design, co może być atutem w przypadku osób, którym nie przypadnie do gustu wygląd Playstation 5. Teoretycznie, Xbox Series X może zapewnić też nieco lepszą jakość grafiki w grach, niż miałoby to miejsce na konsoli Sony.

Czy konsole mogą zastąpić komputer stacjonarny?

Warto jeszcze zaznaczyć, że w kontekście mocy obliczeniowej kupno konsoli jest znacznie bardziej opłacalne, niż kupno nowego komputera. Przede wszystkim obecne konsole przystosowane są do uruchamiania gier w bardzo wymagającej rozdzielczości 4K oraz z obsługą tzw. ray tracingu, czyli nowoczesnej technologii śledzenia promieni, dzięki której gry wyglądają bardziej realistycznie.

Aby kupić komputer, który mógłby uruchomić gry z takim poziomem detali, musielibyśmy zainwestować ok. 6000 zł. Pod tym względem kupno konsoli wydaje się autentycznie dobrą inwestycją i pozwala na obcowanie z nowoczesnym, bardzo zaawansowanym sprzętem.

Nuda w domu? Wybierz konsolę!

Bez wątpienia warto postawić na zakup którejś z konsol, jeśli tylko Twoje aktywności zostały ograniczone. To bez wątpienia wybór, który pozwala na świetne spędzenie czasu na bezstresowej, ale i też ambitnej rozrywce. Polecamy, by przekonać się na własnej skórze, czym fascynuje się cały świat!

Dodaj komentarz