Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Rosji?

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Rosji?

Jeśli planujesz wyjazd turystyczny do Rosji, koniecznie sprawdź od czego należy zacząć przygotowania do podróży i jakie dokumenty są wymagane. Nie tylko zaoszczędzi Ci to zbędnego stresu oraz nerwów, ale pomoże dokładnie wszystko zaplanować i uniknąć niespodzianek.

Wiza turystyczna – bez niej nie pojedziesz

Rosja posiada różne rodzaje wiz np. biznesową, służbową, studencką, dziennikarską, pracowniczą czy prywatną. W Twoim przypadku będzie to wiza turystyczna, a jej wyrobienie powinno być pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać przed wyjazdem do Federacji Rosyjskiej. Zaznaczmy tutaj, że wszelkie pogłoski o odrzucaniu wniosków i dużych trudnościach z otrzymaniem wizy nie są prawdziwe. Jeśli złożysz na czas wszystkie wymagane dokumenty – nie powinny zaistnieć żadne przeszkody. Wizę do Rosji możesz wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym w Krakowie, Poznaniu bądź Gdańsku. Obowiązuje rejonizacja, więc przed umówieniem się na wizytę sprawdź, do jakiego Konsulatu jest przypisane Twoje województwo. Możesz również skorzystać z usług Centrum Wizowego – większość formalności zostanie załatwiona za Ciebie, ale koszt takiej usługi sięga czasem ok. 150 zł. Dodajmy jeszcze, że w przypadku podróży przez terytorium Białorusi, musisz dodatkowo wyrobić białoruską wizę tranzytową.

Wymagane dokumenty

Wnioskując o wydanie wizy turystycznej, musisz posiadać następujące dokumenty:
1) Paszport ważny co najmniej 180 dni (6 miesięcy) od momentu powrotu z Rosji.
2) Wypełniony elektroniczny wniosek wizowy (dostępny na stronie internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Federacji Rosyjskiej)
3) Fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm, nie starsza niż 3 miesiące (jeśli do wniosku załączymy zdjęcie jednakowe ze fotografią w dowodzie osobistym lub paszporcie wydanym ponad 3 miesiące wcześniej – urzędnik je odrzuci).
4) Ubezpieczenie turystyczne obowiązujące na terenie Rosji na kwotę minimum 30 000 EUR.
5) Zaproszenie do Rosji (tzw. Voucher) – można je zakupić za pośrednictwem stron internetowych oferujących tego typu usługę. Dokument otrzymasz w formie elektronicznej, a jego wystawienie zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu. Po wydrukowaniu Voucher należy złożyć wraz z resztą dokumentacji.
6) Potwierdzenie zakwaterowania – wystawia je firma turystyczna.

Ile to kosztuje?

Rosyjska wiza turystyczna jest wydawana na 30 dni, a jej koszt obecnie wynosi 150 zł. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu zwykle nie przekracza 10 dni roboczych. Istnieje także możliwość ubiegania się o wizę w trybie ekspresowym – wtedy zapłacimy za nią podwójnie.

Dodaj komentarz