Indonezja liczy sobie 17 (lub 13, w zależności od tego, kogo zapytasz) tysięcy różnych wysp. Zamieszkałe jest jednak tylko kilkaset z nich, a przeciętny turysta może odwiedzić łatwo jedynie małą ich część. Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia Bali, ale coraz więcej osób decyduje się także na wycieczkę do Sumatry. Największą atrakcją turystyczną tej wyspy jest wspomniane w tytule Jezioro Toba. Jaka jest jego historia? Co można robić w jego okolicy i czy warto je odwiedzić?
Historia Jeziora Toba
Jezioro to jest największym na świecie jeziorem wulkanicznym, a więc takim, które powstało w wyniku wybuchu wulkanu. Konkretnie zdarzenie to miało miejsce mniej więcej 70-75 tysięcy lat temu. Niektórzy teoretyzują, że to w jego wyniku wyginęło większość ludzi na Ziemi, co z kolei pozwoliło Homo Sapiens na rozwój i wyparcie innych gatunków. Jezioro to liczy sobie niebagatelne 1145 metrów kwadratowych, a jego głębokość to 505 metrów.
Imponować wizualnie może nie tylko jego wielkość, ale także piękna i czysta niebieska woda. Co ciekawe, w środku jeziora znajduje się wyspa Samosir, na którą bardzo chętnie zjeżdżają się turyści. Nie tylko daje ona świetny widok na jezioro Toba, ale także sama oferuje bardzo wiele atrakcji.
Atrakcje w okolicy Jeziora
Najlepszy widok na panoramę Jeziora daje góra Pusuk Buhit, na którą bez wątpienia warto się wspiąć. Jezioro otoczone jest przez różne wodospady, ale najciekawszym z nich jest z pewnością Sipiso Piso. Jest to bowiem największy wodospad w całej Indonezji.
Jeśli zaś chodzi o ulokowaną na Jeziorze wyspę, to lud mieszkający na niej nosi nazwę Batakowie. Można tam nie tylko obejrzeć ich tradycyjne domy i inne elementy architektury (na przykład kościoły), ale także zajrzeć do Muzeum Bataków i między innymi obejrzeć tradycyjny pokaz kukiełkowy. Ponadto, zanim tam dojedziemy niewątpliwie miniemy Batu Gantung, co oznacza wiszącą skałę. Warto wtedy zatrzymać się i dokładnie jej przyjrzeć.
Być może na pierwszy rzut oka nie wydaje się ona niczym niezwykłym, ale jest z nią związana pewna historia. Otóż rzekomo można w niej dojrzeć twarz młodej kobiety, Seruni, którą rodzice chcieli zmusić do poślubienia niekochanego przez nią mężczyzny. Z tego powodu skoczyła ze skały, po czym została pogrzebana przez kamienie po trzęsieniu ziemi.
Jeśli zaś poszukujemy miejsca do bardziej tradycyjnego wypoczynku, to również będziemy mogli to znaleźć na wyspie Samosir. Ulokowana jest tam bowiem bardzo popularna plaża Pasir Putih.
Jak widać, Jezioro Toba ma bardzo ciekawą historię, a także oferuje dużo atrakcji poza samym widokiem jeziora i pływaniem w nim. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przybywają tam turyści z całego świata.
Dlaczego wydarzenie Toba jest głównym problemem dla dzikiej przyrody i kultury w Indonezji
Erupcja Toby jest uważana za największe znane wydarzenie wulkaniczne w historii Ziemi. Miało to miejsce 74 000 lat temu i jest odpowiedzialne za wyginięcie większości megafauny Ziemi. Erupcja spowodowała potężną powódź, która spowodowała znaczną zmianę klimatu. Ten zmieniony klimat stworzył nowe siedliska i doprowadził do zróżnicowania ludzi na różne gatunki. Wydarzenie Toba jest uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, ponieważ doprowadziło do wzrostu populacji, globalizacji i rozwoju kulturalnego.
Przepływ piroklastyczny to nazwa nadana rodzajowi przepływu wulkanicznego zawierającego gorący, rozżarzony materiał wyrzucany przez wybuchową erupcję. Te mieszaniny popiołu i gazu, znane jako piroklasty, powstają w wyniku wysokiego ciśnienia wywołanego eksplozją, które pozwala na ich wyrzucenie z dużą prędkością, zanim zdążą ostygnąć. Przepływy piroklastyczne powstają, gdy erupcja freatyczna, czyli taka, która ma miejsce na powierzchni Ziemi, występuje wewnątrz wulkanu. Wydarzenie Toba było niezwykle dużą erupcją wulkanu 74 000 lat temu. Erupcja spowodowała potężną powódź, która zmieniła klimat i doprowadziła do wyginięcia większości ziemskiej megafauny.
Jaka jest historia erupcji jeziora Toba i jak się zmieniała?
Jezioro Toba to słodkowodne jezioro na Sumatrze w Indonezji. Jest to największe jezioro wulkaniczne na świecie, które wybucha od momentu powstania. Erupcja jeziora Toba miała znaczący wpływ na historię ludzkości i do dziś jest to jedno z najważniejszych wydarzeń geologicznych, jakie miały miejsce. Jezioro Toba znajduje się w Indonezji, w pobliżu wyspy Sumatra. Został uformowany przez potężną erupcję około 74 000 lat temu, która stworzyła również kalderę o szacowanej głębokości 1836 metrów (6000 stóp).
Erupcja była tak silna, że tsunami dotarło aż do Indii. Erupcja spowodowała również znaczące zmiany w globalnych wzorcach klimatycznych i mogła doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków ludzkich. Erupcja spowodowała powstanie superwulkanu i ogromne tsunami, które zalały przybrzeżne obszary Indii. Ta wielka powódź wystąpiła w tym samym czasie, co wulkaniczna zima, która spowodowała głód i śmierć z powodu hipotermii. Erupcja spowodowała powstanie jeziora Toba, które wciąż trwa.