Mazury – miejsce warte zobaczenia

Mazury – miejsce warte zobaczenia

Mazury, znane również jako Kraina Wielkich Jezior Mazurskich bardzo często uważana jest jako jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Zespół jezior połączonych kanałami, niesamowicie piękna przyroda, ogrom atrakcji turystycznych, mnóstwo zabytków i obiektów z przeszłości to coś, co urzeka już od pierwszych chwil pobytu. Z pewnością w ciągu jednego pobytu nie uda się zobaczyć wszystkiego co na Mazurach najpiękniejsze. Co zatem warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Jeziora

Tylu jezior o tak dużej powierzchni nie ma w większości zakątków świata. Warto na początku pobytu na Mazurach, po prostu wybrać się na rejs jeziorami. Praktycznie z każdej liczącej się miejscowości, można wybrać się na rejs mazurskimi jeziorami. Pomiędzy nimi kursuje wiele statków, same rejsy zaś pozwalają z perspektywy wody zobaczyć najpiękniejsze zakątki regionu. Oczywiście nie trzeba polegać na komercyjnych rejsach, można także pojechać na Mazury z żaglówką lub wypożyczyć ją na miejscu i samodzielnie pływać po pięknych jeziorach. Dzięki temu, że sa połączone kanałami, łatwo można przepływać z jednego jeziora na drugie, przemieszczając się w ten sposób po całym regionie.

Krutynia – spływ kajakowy

Fanom kajaków można polecić około 100 kilometrową trasę spływu kajakowego. Oczywiście nie trzeba pokonywać całej trasy. Wzdłuż niej znajduje się wiele punków przystankowych, gdzie można rozpocząć lub zakończyć spływ, coś zjeść, odpocząć, przenocować. Nurt Krutyni jest bardzo spokojny, a sama rzeka zaś bardzo płytka, więc z powodzeniem mogą pływać po niej nawet początkujący kajakarze.

Giżycko

Często nazywane stolicą Mazur. Położone nad jeziorami Kisajno i Niegocin, jest miejscem, gdzie można znaleźć wiele portów żeglarskich. Giżycko jednak to nie tylko porty i woda, ale i mnóstwo atrakcji turystycznych. Można tu wspomnieć choćby o tarasie widokowym, zaczynającym się na ulicy miasta a kończącym daleko w jeziorze. Można spacerować, podziwiając zarówno piękno miasta, jak i piękno mazurskich jezior. Fanom historii można polecić Twierdzę Boyen, zamek krzyżacki, czy też jedyny czynny most obrotowy z dziewiętnastego wieku.

Warto wspomnieć także o szeregu ciekawych miejsc, oddalonych nieco od najpopularniejszych miejsc na Mazurach. Miasto Ryn z pięknym zamkiem, Wilczy Szaniec, czyli kwatera Hitlera, Święta Lipka to tylko kilka z nich. Warto zapoznać się z atrakcjami turystycznymi Mazur, zaplanować zwiedzanie i po prostu spędzić tam choć kilka dni. Pierwszy urlop w tym miejscu z pewnością nie będzie ostatnim, każdy, kto bowiem raz odwiedził Mazury, wraca tam wielokrotnie, za każdym razem odkrywając nowe perełki tego rejonu.

Dodaj komentarz