Nietypowe miejsca na wakacje w Polsce

Nietypowe miejsca na wakacje w Polsce

Nietypowe miejsca na wakacje w Polsce

Jeżeli zastanawiasz się gdzie pojechać na wakacje w Polsce, ale jednocześnie nie lubisz tłumów, klimatu polskich kurortów, zarówno morskich jak i górskich, możesz zastanowić się nad kilkoma nietypowymi propozycjami turystycznymi.

Łono natury – parki narodowe i krajobrazowe

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe i ponad setka parków krajobrazowych, w każdym z takich miejsc wyznaczone są ciekawe trasy turystyczne, szlaki piesze i rowerowe, a w ich otulinie łatwo znaleźć tani nocleg. Dla osób nieco odważniejszych w wielu miejscach funkcjonują pola kempingowe i namiotowe. Jeżeli zastanawiasz się gdzie pojechać na wakacje w Polsce i odczuwasz potrzebę obcowania z naturą, warto zaplanować wyprawę do jednego z takich miejsc. Szlaki zapewniają możliwość oddychania czystym świeżym powietrzem, odpoczynku w ciszy i spokoju, oraz obserwowania natury, w tym dzikich zwierząt, przy odrobinie szczęścia także tych rzadkich.

Lato w mieście – architektura i obiekty industrialne

Wiele polskich miast jest bardzo bogata w obiekty architektoniczne, oczywiście w największych miastach panują tłumy, a przy najsłynniejszych budynkach ciężko o spokój, jednak jest wiele miejsc na wakacje w Polsce, gdzie możemy oglądać bardzo ciekawe przykłady budownictwa i będąc tam często jedynymi turystami. Bardzo wartościowa w tym względzie jest na przykład Łódź, gdzie możemy spotkać największą liczbę budynków secesyjnych w Polsce, są one często w kiepskim stanie, a ich stopień zachowania jest niezadowalający, jednak dalej zachowały cień swojej wspaniałości. Innym niezwykle ciekawym miejscem może być Górny Śląsk, gdzie turyści mogą zwiedzać liczne obiekty postindustrialne czy kopalnie, które od wewnątrz robią niesamowite wrażenie. Dla ludzi którzy nie lubią przyrody, zwiedzanie nieoczywistych miast to najlepsza odpowiedź na pytanie gdzie pojechać na wakacje w Polsce.

Wakacje na wodzie

Każdy wie, że w Polsce można spędzić wakacje na wodzie, gdy pomyślimy o tym, to przed oczami stają nam przede wszystkim Warmia i Mazury z licznymi jeziorami, jednak zwykle są one bardzo silnie uczęszczane przez żeglarzy i turystów. Wyjściem w takim przypadku są na przykład sztuczne zalewy i jeziora rozsiane po całym kraju. Niektóre z nich oferują wspaniałe widoki, czego doskonałym przykładem może być położone w sercu Beskidu Śląskiego jezioro Żywieckie, które otoczone jest górskimi szczytami. Na takich zbiornikach, zwykle ruch żaglowy jest dużo mniejszy niż na jeziorach mazurskich. Jeżeli nie lubimy żeglować, możemy natomiast wybrać spływ którąś z licznych polskich rzek, wyprawa kajakami lub innymi jednostkami wiosłowymi powinna być wspaniałą przygodą dla każdego.

Pomysłów gdzie spędzić wakacje w Polsce można znaleźć bardzo wiele, nie trzeba każdego roku jechać w te same miejsca wybierając między kurortami nad Bałtykiem, kurortami górskimi czy wypoczynkiem nad jeziorami Warmii i Mazur, można aktywnie, kreatywnie i ciekawie spędzić czas także w zupełnie nietypowych i nieoczywistych miejscach, często nie tylko zdobywając nowe doświadczenia, ale także zaoszczędzając pieniądze.

Dodaj komentarz