Wakacje na ostatnią chwilę – jak znaleźć ofertę last minute

Wakacje na ostatnią chwilę – jak znaleźć ofertę last minute

Wakacje na ostatnią chwilę – jak znaleźć ofertę last minute

Od wielu sezonów wiele słyszy się o ofertach last minute. Każdy chyba o nich słyszał, ale czy wiesz, czy tak właściwie one są? Istnieje błędne przekonanie, że wakacje na ostatnią chwilę są tanie, ponieważ odbiegają standardami od tradycyjnych, dużo prędzej zarezerwowanych wakacji. Nic bardziej mylnego! W poniższym tekście przeczytasz, na czym polegają takie wakacje i jak znaleźć ofertę last minute, która zapewni ci wspaniały urlop.

Najważniejsza jest świadomość, że oferty last minute poza ceną nie różnią się niczym w porównaniu do tradycyjnych wakacji. To, że wakacje są kupione na ostatnia chwilę nie oznacza wcale, że są one gorsze.

Skąd więc taka różnica w cenach?

Otóż oferty last minute są tańsze tylko i wyłącznie dlatego, że biuro podróży nie sprzedało wszystkich miejsc i pozostało kilka wolnych. Aby zapełnić tą lukę biuro obniża cenę, by zachęcić ludzi do kupna wycieczki – jeżeli ktoś kupi wycieczkę po dużo niższej cenie, ma po prostu szczęście. Nie odbiega ona niczym od wycieczki kupionej przez osobę, która siedzi obok ciebie w samolocie. Masz więc takie same prawa jak turyści, którzy kupili wycieczkę prędzej za pełną kwotę. Jeżeli ktoś próbuje ci wmówić, że jest inaczej – kłamie. Tak samo jest w przypadku, kiedy ktoś w ostatniej chwili zrezygnuje z lotu. Wtedy biuro szuka kogoś, kto poleci zamiast osoby, która zrezygnowała. A żeby to się udało, cena jest obniżona. Dla lepszego zobrazowania można podać pewien przykład. Masz sad i sprzedajesz pyszne jabłka. Masz ich tak dużo, że została ci pewna część – co zrobisz? Wyrzucisz resztę dobrych jabłek, bo nie udało ci się ich sprzedać? Czy może obniżysz cenę, żeby jednak zarobić? – co prawda mniejszą kwotę, ale jednak… Odpowiedź jest prosta prawda? Jeżeli już wiesz, na czym polega zakup wakacji na ostatnia chwilę, warto wiedzieć jak znaleźć dobrą ofertę.

Przytoczymy kolejny przykład. Idziesz do biura podróży w styczniu, by kupić wycieczkę i słyszysz takie słowa: „Dobrze trafiłeś! Mamy dla Ciebie wspaniałą ofertę last minute – wylot będzie w lipcu…” Bzdury! Nie wierz w takie głupoty! Jak sama nazwa wskazuje, oferta last minute to wycieczka oferowana praktycznie tuz przed planowaną datą wylotu. Oznacza to, że wakacje na ostatnią chwilę kupisz około tydzień czy nawet dzień prędzej. To właśnie jest ostatnia chwila, aby zarezerwować sobie miejsce – a nie kilka miesięcy prędzej. Nie daj się oszukać.

Ważny podczas szukania wakacji na ostatnią chwilę jest również termin wycieczki.

Co prawda na oferty last minute można polować cały rok. Jednak są pewne terminy, kiedy masz szansę na znalezienie prawdziwej perełki turystycznej. Najważniejszą zasadą jest omijanie terminów, kiedy sezon jest w pełni. Dlaczego? Dlatego, że wtedy wiele miejsc albo już dawno jest zarezerwowanych, albo tak wielu ludzi rezerwuje wycieczki, że zwyczajnie może ci się to nie udać. Nie oznacza to jednak, że nie jest to niemożliwe. Jest jednak dużo trudniejsze niż w innym czasie. Dobrym okresem na upolowanie wakacji na ostatnia chwilę jest czas od maja (po weekendzie majowym) do połowy czerwca. Biura podróży mają wtedy zazwyczaj wykupione samoloty czarterowe, turystów nie ma jeszcze wielu, a hotele skłonne są dość mocno obniżyć ceny, by przedłużyć sobie sezon. Tak właśnie to wszystko działa. Jeśli zatem nie masz sprecyzowanych planów i nawet niewielki zapas urlopu śmiało możesz ryzykować czekanie na ostatnią chwilę. Oferty last minute nie sprawdzą się jednak w przypadku, kiedy chcesz zakwaterować się w konkretnym hotelu, nie możesz przesunąć urlopu i planujesz wyjazd z grupą przyjaciół (a nie np. we dwoje). Wtedy dużo lepszym rozwiązaniem będzie szukanie ofert first minute, by nie ryzykować. Kolejnym terminem, w którym zakup wakacji na ostatnia chwilę może się udać jest okres przed Świętami Bożego Narodzenia oraz tuż po Nowym Roku. Jeżeli więc możesz wziąć urlop w grudniu masz spore szanse na upolowanie świetnej wycieczki.

Są także terminy, kiedy próby upolowania oferty last minute mogą zakończyć się fiaskiem. Szukanie ofert na Święta i Sylwestra może się nie udać. Dlaczego? Dlatego, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie tego czasu w ciepłych krajach. Zazwyczaj miejsca są już dawno zarezerwowane, a liczenie na to, że ktoś zrezygnuje raczej mija się z celem. W tym czasie ceny są po prostu wyższe, a oferty last minute praktycznie się nie zdarzają. Poszukiwania od lipca do września także będą trudniejsze. Nie oznacza to, że się nie zdarzają, ale nawet jeśli, to wcale nie musi być jakaś super promocja. Jeśli jednak coś się trafi to musisz liczyć się z tym, że wylot będzie z Warszawy, a powrót np. do Wrocławia, a miejsca mogą być oferowane w najsłabszym hotelu. Jest to szczyt sezonu, więc trudno o dobra ofertę – ale zawsze warto próbować.

Pamiętaj, że to ty szukasz wakacji na ostatnią chwilę – one na ciebie nie czekają.

Chcąc kupić wycieczkę last minute musisz być gotowy na szybkie podjęcie decyzji. Czasami najlepsze oferty last minute pojawiają się na dzień przed lub nawet w dniu wylotu. Wtedy można naprawdę dużo zaoszczędzić! Dlatego też odpowiednio prędzej przygotuj sobie bagaż, aby w czasie kupna wakacji na ostatnia chwilę być gotowym do wyjazdu. Jeśli jesteś spontaniczny, na pewno taki dreszczyk adrenaliny ci się spodoba!

Ważne jest również to, aby przygotować sobie „plan B”. Wycieczki last minute rządzą się swoimi prawami. Może się okazać, że w danym terminie nie trafi się nic ciekawego, albo ktoś cię uprzedził i miejsca zostały wyprzedane. Warto rozważyć wtedy inny kierunek wycieczki, albo w miarę możliwość przesunąć urlop, aby spróbować raz jeszcze.

Dodaj komentarz