Perły polskiej architektury – kolegiata w Wiślicy

Perły polskiej architektury – kolegiata w Wiślicy

Wiślica ma się czym pochwalić, a historyczne pamiątki, z jakimi można się zetknąć w trakcie wycieczki po tym mieście, mogą oczarować każdego z nas. No koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Gotycką kolegiatę, w murach której kryje się sporo cennych dzieł sztuki.

Bazylika kolegiacka NMP w Wiślicy jest zabytkiem urzekającym nie tylko swą formą, ale i ciekawą historią. Wiadomo, iż nie jest to pierwsza świątynia stojąca w tym miejscu, gdyż w podziemiach kolegiaty do dziś widoczne są pozostałości po dwóch romańskich kościołach. Obecną kolegiatę wiąże się z królem Kazimierzem Wielkim, który – chcąc odpokutować morderstwo księdza Marcina Baryczki – zbudował kilka świątyń, m.in. w Wiślicy. Świątynia ta odgrywała na tyle ważną rolę, iż w kolejnych wiekach sporo inwestowano w jej rozwój. Z woli króla Władysława Jagiełły jej wnętrze zostało ozdobione piękną polichromią, której pozostałości można podziwiać do dziś. O kolegiatę dbał też Jan Długosz, znany m.in. jako fundator pobliskiego domu dla kanoników i wikariuszy, zwanego Domem Długosza. Sporo strat przyniosły tej świątyni lata I wojny światowej, nic więc dziwnego, że jeszcze w początkach XX wieku zatrudniono Adolfa Szyszko-Bohusza w celu odbudowania kościoła i przywrócenia mu jego gotyckiej formy. A że podczas kolejnych prac remontowych dokonano wielu cennych znalezisk archeologicznych, o Wiślicy i jej zabytkach zrobiło się głośno. Dziś jest ona jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Ponidziu. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Świątynia ta może się pochwalić wspaniałą, gotycką bryłą, oraz reprezentacyjnym wejściem, przy której znajduje się ciekawa tablica. Można na niej ujrzeć fundatora kościoła, Kazimierza Wielkiego, klęczącego przed Matką Bożą. Co ciekawe, tablica ta została ufundowana przez Jana Długosza. W kościelnym wnętrzu uwagę przyciągają pozostałości średniowiecznych malowideł, będących ciekawym przykładem stylu bizantyjsko-ruskiego. Cennym dziełem sztuki, któremu warto się tu uważniej przyjrzeć, jest też płaskorzeźba Madonny Łokietkowej, ciesząca się wielkim szacunkiem wśród miejscowych wiernych.

Sporo ciekawostek czeka też w podziemiach katedry. Kto zejdzie do krypty, ten będzie mógł zobaczyć wyjątkowo cenną płytę orantów z XII wieku. Misa chrzcielna, pozostałości romańskiego kościoła św. Mikołaja – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Całość robi ogromne wrażenie, a że po sąsiedzku czeka Dom Długosza z unikalną kolekcją archeologiczną, wizyta na terenie Wiślicy na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Dodaj komentarz