Rzymskie wakacje, czyli dlaczego warto odwiedzić Włochy?

Rzymskie wakacje, czyli dlaczego warto odwiedzić Włochy?

Włochy to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych krajów zarówno w Europie, jak i na świecie. Bogata kultura, ciepły klimat i wspaniałe jedzenie sprawiają, że każdego roku do Italii napływają tłumy spragnionych wrażeń turystów. Ostatni rok z oczywistych względów wymusił pewne obostrzenia, dziś jednak Włochy są gotowe, by znów przyjmować odwiedzających. Pełne słynnych zabytków i urokliwych małych miasteczek są gwarancją, że każdy podróżny znajdzie tu coś dla siebie.

Plaża czy narty?

Włochy to kraj z bogatą historią, a przez to pełen kontrastów zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Nie dziwi więc fakt, że zarówno krajobrazowo, jak i architektonicznie miasta położone na południu będą się różnić od tych na północy. Półwysep posiada bardzo długą linię brzegową, przez to cały kraj usiany jest malowniczymi nadmorskimi miejscowościami. Na środku z kolei kraj przedzielają Apeniny, które co roku przyciągają amatorów zjazdów narciarskich. Dlatego Italia to świetny kierunek zarówno na wakacje letnie (amatorom plażowania przypadną do gustu balneary, czyli nadmorskie kawiarnie ze strzeżoną plażą, zapewniające również leżaki i parasole), jak i ferie zimowe (do dyspozycji są nie tylko szlaki apenińskie, ale i wspaniałe trasy w Dolomitach).

Miasta z historią

Włoskie miasta to często synonim romantyzmu. Rzym, Wenecja czy Florencja od wieków przyciągały poetów, malarzy czy wszelkiej maści artystów. Wielu z nich odcisnęło na tych miejscach swoje piętno, dlatego do dziś fascynują zwiedzających. Jednym z bardziej zachwycających miast jest Rzym, gdzie pozostałości imperium na każdym kroku łączą się z nowoczesną zabudową godną europejskiej stolicy. Majestatyczne budowle przeplatane są spokojnymi dzielnicami w okolicy Zatybrza, a ślady liczącej ponad dwa tysiące lat historii odnaleźć można na każdym kroku. Ze względu na rozmiar zarówno samego miasta, jak i mnogość wartych zobaczenia obiektów, decydując się na Rzym warto zarezerwować sobie kilka dni. Zwiedzanie weekendowe na pewno pozostawi spory niedosyt.

Malownicze krajobrazy

Jeżeli dysponujemy urlopem kilkunastodniowym, warto rozważyć wycieczkę objazdową. Wtedy możemy zdecydować się na przykład na środkowe Włochy. Regiony Toskania i Umbria pełne są malowniczych, historycznych miast, które stanowią ważne centra turystyczne. Do takich na pewno zaliczyć można Florencję, Sienę czy Perugię. Dech w piersiach zapierają również widoki mniej popularnych miast, na przykład Civita di Bagnoregio. Jest to miasteczko nieomal wymarłe, do którego jedynym dostępem jest kładka dla pieszych. Ponieważ ta część Italii usiana jest zabytkowymi miejscowościami, dobrym pomysłem może być wypożyczenie samochodu. Należy pamiętać jednak, że do wielu z nich prowadzą kręte, górskie drogi, które mogą stanowić pewne wyzwanie dla kierowców.

Dodaj komentarz