Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Pandemia koronawirusa mocno dała o sobie znać niemal w każdej możliwej branży. Jej skutki są odczuwalne także na rynku motoryzacyjnym. Obecnie sprzedaż nowych samochodów traci na swojej popularności. Zamiast zakupu nowych aut prosto z salonu, wybieramy te z rynku wtórnego. Jeśli więc planujemy zakup takiego auta, to warto zrobić to teraz, ponieważ prognozuje się, że wszystkie auta zdrożeją – zwłaszcza te używane.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu używanego auta?

Zakup używanego samochodu to często dość duże wyzwanie. Rozpoczynamy je zazwyczaj od określenia swojego budżetu przeznaczonego na zakup auta. Na tym etapie warto także określić model auta, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Nie ograniczaj się tylko do jednej marki lub modelu. Dopiero, gdy wiemy czego tak właściwie szukać, zaczynamy przeglądać ogłoszenia w Internecie, jak np. https://www.lento.pl/samochody-hatchback.html. Gdy już zdecydujemy się na kilka konkretnych aut, wówczas możemy skupić się na ich sprawdzeniu.

Podczas oglądania używanego auta warto zwracać uwagę na aspekty wizualne. Należy zatem patrzeć na lakier, stan nadwozia, kierownicę, gałkę zmiany biegów oraz fotele. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się wyłącznie wyglądem samochodu.

Nie mając doświadczenia oraz wiedzy warto jest poprosić właściciela auta o podjechanie do pobliskiego mechanika, albo stacji kontroli pojazdów. Ważne jest to, abyśmy to my sami wybrali miejsce, w którym zostanie sprawdzone auto. W profesjonalnym warsztacie będziemy mogli także zobaczyć to, co niewidoczne dla oczu, czyli spód auta i jego ewentualne uszkodzenia, rdzę bądź wycieki z silnika samochodu.

Przy używanym aucie szykuj się na dodatkowe koszty

Przed podjęciem decyzji o ostatecznym zakupie samochodu należy pamiętać o tym, aby nie kupować auta za wszystkie przeznaczone na ten cel oszczędności. Może być tak, że taki samochód z rynku wtórnego będzie wymagał drobnych napraw, przeglądu, zakupu nowego kompletu opon, albo ubezpieczenia. Również sama rejestracja zakupionego pojazdu wymaga od nas wniesienia opłaty w odpowiednim urzędzie.

Przy starszych autach wszystkie tego typu wydatki mogą w sumie wynieść tysiąc złotych albo i więcej. Wszystko to jest zależne od wartości samochodu i kosztów ewentualnych napraw. W przypadku opon możemy kupić ich nowy komplet, którego cena może wynieść nawet tysiąc złotych. Alternatywnym wyjściem będzie zakup używanych, ale w dobrym stanie opon, które znajdziemy w Internecie lub u wulkanizatora. Jak zatem widać, ostateczny koszt, który będziemy musieli ponieść w związku zakupem używanego auta, może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz