Skarby drewnianej architektury. Kościół w Bierdzanach

Skarby drewnianej architektury. Kościół w Bierdzanach

Drewniane kościoły mają wyjątkowy urok. To cenne zabytki dawnego budownictwa, które do dziś zachwycają swą formą i niezwykłymi dekoracjami. W czasie wycieczki po terenie województwa opolskiego można się spotkać z licznymi przykładami takiej architektury. W gronie największych atrakcji znajduje się tu kościół św. Jadwigi w Bierdzanach. Co warto wiedzieć na temat tego unikalnego zabytku?
Kościół, którym mogą się obecnie pochwalić Bierdzany, zbudowany został w 1711 roku. W otoczeniu starych dębów, do dziś prezentuje się wspaniale. Otoczony dębami liczącymi sobie nawet 600 lat, zachwyca i przyciąga wycieczki z całej Polski. Ta orientowana, barokowa świątynia, wzniesiona na planie krzyża, jest ciekawym przykładem zastosowania konstrukcji zrębowej w sakralnej architekturze. Kościelna wieża jest z kolei przykładem drewnianego budownictwa konstrukcji słupowej.
Wycieczki bardzo chętnie zaglądają do wnętrza tego kościoła. Kuszą tu wspaniałe polichromie, które można ujrzeć m. in. na stropie nawy głównej oraz w prezbiterium. Dzięki renowacji w latach 70. XX stulecia do dziś prezentują się one bardzo dobrze. Te najcenniejsze powstały w XVIII wieku i przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Na suficie znajdują się z kolei ilustracje związane z hymnem “Salve, Regina”. Najsłynniejszym malowidłem jest tu jednak słynna “śmierć bierdzańska”. Przez wiele lat ta polichromia ukryta była pod warstwą farby, a jej odkrycie w latach 70 stało się ważnym wydarzeniem. To ciekawe przedstawienie ukazuje śmierć i szlachcica. Uwagę przyciągają rozłożone na stole pieniądze oraz klepsydra – symbol upływającego czasu, który przypomina o naszej śmiertelności. Kosa oraz trupia czaszka to kolejne motywy, na które warto zwrócić uwagę.
Warto też zwrócić uwagę na lożę znajdującą się nad zakrystią oraz na ciekawy chór muzyczny. Uwagę przyciąga również ołtarz główny – ciekawy zabytek z początków XVIII stulecia. Umieszczono w nim obraz św. Jadwigi – patronki kościoła i świętej niezwykle ważnej dla mieszkańców Śląska. Przy obrazie tym można zobaczyć figury, które przedstawiają kolejnych świętych ważnych dla regionu – św. Mikołaja oraz św. Marcina. Ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej są tu również ludowe stacje Drogi Krzyżowej, wykonane na przełomie XVIII i XIX wieku. Umieszczone w ludowych ramach są ciekawą ozdobą tej wyjątkowej świątyni.
Bierdzany to miejscowość, którą z pewnością warto odwiedzić. Ciekawy kościół z pięknymi malowidłami to wielka gratka dla tych, którzy cenią sobie piękno drewnianej architektury i urok sztuki sakralnej.

Dodaj komentarz