Sumatra jest szóstą co do wielkości wyspą świata, w całości należącą do Indonezji. Jej powierzchnia wynosi 473,6 tys. km² , gdzie dla porównania powierzchnia Polski to 312,6 tys. km². Ta kraina geograficzna położona w strefie równikowej, charakteryzuje się tropikalnym, gorącym i wilgotnym klimatem, z bujnym lasem deszczowym. Dlatego też stanowi idealne środowisko dla lokalnych gatunków fauny i flory, niemożliwych do spotkania w żadnej innej części globu.
Co zobaczyć na Sumatrze?
Trekking w dżungli, obserwowanie orangutanów i tygrysów sumatrzańskich, wspinanie się na wulkany, podziwianie jeziora Toba i kultury Bataków – to tylko kilka z atrakcji, które czekają na turystów na wyspie. Planując pobyt na Sumatrze warto znaleźć czas na każdą z nich.
Wulkany – Na Sumatrze znajduje się 26 wulkanów, a na niektóre z nich można wejść bez specjalnego sprzętu do wspinaczki i sportowego przygotowania. Największym na wyspie i w całej Indonezji jest Gunug Kerinci o wysokości 3805 m. Jednakże do najłatwiejszych do wspinaczki zalicza się wulkan Sabayak, z wejściem na szczyt poradzą sobie nawet rodziny z dziećmi. Najlepiej wyruszyć jeszcze przed świtem, żeby z wierzchołka móc podziwiać wschód słońca nad Sumatrą.
Jezioro Toba – zbiornik wodny o powierzchni 1940 km², powstały na skutek wybuchu super wulkanu ok. 73–75 tys. lat temu. Jezioro położone jest w malowniczym otoczeniu, pośród wodospadów, pól ryżowych i gór. Odwiedzając to miejsce, pojawia się unikalna okazja do poznania kultury Bataków. To lud zamieszkujący Sumatrę, żyjący w charakterystycznych strzelistych, drewnianych domkach, kształtem przypominających łódki. W ich życiu znamienną rolę odgrywają wierzenia plemienne, a do XIX wieku panował wśród współplemieńców kanibalizm.
W krainie sumatrzańskiej fauny i flory
W ciągu ostatnich 35 lat na wyspie zostało wykarczowane ok. 50% tropikalnego lasu deszczowego, co spowodowało zaburzenie ekosystemu oraz zanik wielu gatunków roślin i zwierząt. Obecnie tygrys sumatrzański, słoń sumatrzański, nosorożec sumatrzański i orangutan sumatrzański to gatunki zagrożone całkowitym wyginięciem. Wycieczka na Sumatrę może być jedną z niewielu okazji, aby podziwiać te wspaniałe istoty. Dlatego będąc na wyspie warto odwiedzić parki narodowe, których jest na tym terenie jedenaście. Najbardziej popularnym i najłatwiej dostępnym jest Park Gunung Leuser. Odwiedzający mogą podziwiać orangutany w ich naturalnym środowisku, robiąc jednocześnie trekking po dżungli. Park oferuje turystom także możliwość raftingu i tubingu, które są odmianą spływu rzecznego na tratwach, pontonach, czy dętkach. A ci, którzy nie szukają mocnych wrażeń, mogą zaznać relaksu kopiąc się w gorących źródłach lub pod wodospadami.
Natomiast w Tangkahan znajduje się obozowisko słoni sumatrzańskich, gdzie turyści mają niepowtarzalną okazję, aby obserwować ten zagrożony gatunek w naturalnym środowisku przyrodniczym. Odwiedzający mogą obserwować słonie w porze karmienia, a także gdy zażywają kąpieli. Tangkahan to miejsce położone w samym środku dżungli, kiedyś będące osadą kłusowników; dziś zostało przekształcone w centrum ekoturystyki.
Podsumowanie
Sumatra to piękna, malownicza wyspa, która przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Sprawdzi się jako destynacja nie tylko dla samotnych podróżników, ale także dla rodzin z dziećmi. Planując podróż do Azji Południowo-Wschodniej warto przeznaczyć na pobyt więcej niż tydzień, aby móc w pełni poznać uroki Archipelagu Malajskiego.