Wspinaczka na wulkany na Bali – który wulkan wybrać?

Wspinaczka na wulkany na Bali – który wulkan wybrać?

Bali nie bez powodu jest indonezyjską wyspą cieszącą się wśród turystów ogromną popularnością. Na odwiedzających czekają tam między innymi długie, piękne plaże, czysta woda, gęste lasy czy nietypowe zwierzęta i rośliny. Jedną z ciekawszych atrakcji tej wyspy (oraz całej Indonezji) są także wulkany. Jest ich sporo, a co najlepsze można się na nie wspinać, aby zobaczyć niesamowity widok z samej góry. Tylko na które wulkany na Bali powinni wspinać się początkujący, a które są odpowiednie dla osób poszukujących większego wyzwania?

Kaldera wulkanu Batur – opcja dla niedoświadczonych wspinaczy

Jeśli nigdy wcześniej nie zdarzyło nam się wspinać na wulkan, a do tego nie jesteśmy w najlepszej kondycji fizycznej, świetnym wyborem będzie wspinaczka na kalderę wulkanu Batur. Kaldera jest to zagłębienie, które z różnych powodów (na przykład zapadnięcia się części wulkanu) wytworzyło się w części szczytowej danego wulkanu. Co prawda nie będziemy więc na samym szczycie, ale i tak powinniśmy zobaczyć naprawdę piękne widoki. Ponadto cała wspinaczka powinna być szybka, bezproblemowa i przyjemna – zabrać na nią można więc nawet dzieci (oczywiście w miarę rozsądku). Droga powinna zająć około godziny w jedną stronę.

Wulkany Batur, Abang i Batukaru

Wymienione powyżej wulkany można uznać za takie o średnim poziomie trudności, chociaż pod pewnymi względami się one od siebie znacznie różnią (na przykład czasem, jaki potrzebny jest do wejścia na szczyt). Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jest zwykle wycieczka na szczyt wulkanu Batur. Nie trwa długo (niecałe dwie godziny w jedną stronę), a przez większość wspinaczki nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Jedynie kilka fragmentów trasy jest bardzo strome albo kamieniste. Jeśli nie tłumów i wolimy jeśli nie samotną, to chociaż bardziej osamotnioną wspinaczkę, dobrą opcją będzie wulkan Abang. Dotrzeć na szczyt możemy w godzinę lub dwie, zaczynając wspinaczkę od spokojnego lasu, a kończąc na bardzo stromych sekcjach. Wulkan Batakuru również charakteryzuje się rosnącym poziomem trudności, a do tego wspinaczka na niego jest znacznie dłuższa i przez większość czasu trasa będzie przechodzić przez dżunglę. Wejście zajmie nam około 4-5 godzin, a zejście 3.

Wulkan Agung – wyzwanie dla doświadczonych wspinaczy

Agung jest najwyższym szczytem na wyspie, a trasa do niego charakteryzuje się także najwyższym poziomem trudności. Zarówno wejście na ten wulkan, jak i zejście z niego powinno nam zająć po około 4 godziny. Jest to bardzo wymagająca wspinaczka, więc powinni się jej podejmować jedynie doświadczeni wspinacze, którzy są w dobrej kondycji fizycznej.

Jeśli interesują nas wulkany na Bali, niezależnie od naszego poziomu zaawansowania z pewnością będziemy w stanie znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie. Nagrodą za wspinaczkę w każdym przypadku będzie niesamowity widok, więc zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie.

Dodaj komentarz