Czy warto pojechać na zieloną szkołę?

Czy warto pojechać na zieloną szkołę?

Cały rok intensywnych zajęć w szkole potrafi zmęczyć i zdemotywować. Nauka przyrody, biologii czy geografii nie ekscytuje, kiedy odbywa się wewnątrz szkolnej klasy, a wiedzę czerpiemy nie z doświadczenia, a z podręczników. W ten sposób nawet pozornie interesujące przedmioty zmieniają w żmudny, nieprzyjemny obowiązek. Zielone szkoły jawią się jako chociaż częściowe rozwiązanie tego problemu. Nie bez powodu wyjeżdżają na nie corocznie tysiące uczniów z całej Polski. Czym się one charakteryzują? Co się podczas nich robi i czy warto zdecydować się na taki wyjazd?

Czym jest zielona szkoła?

Zielona szkoła to alternatywa dla zwykłej szkolnej wycieczki. Jak można domyślić się na podstawie samej nazwy, jej punktem centralnym ma być zieleń, czyli natura. Jest to zwłaszcza ważne w przypadku dzieci z obszarów miejskich, które na co dzień nie mają z nią dużego kontaktu, chociaż nie tylko. Chodzi tu bowiem nie tylko o obcowanie z naturą, ale także praktyczną naukę na jej temat. Może się okazać, że nawet uczniowie zamieszkujący wsie nie mają w tym zakresie zbyt dużej wiedzy. Zielona szkoła trwa zazwyczaj kilka dni i organizuje się ją dla uczniów szkół podstawowych, przed reformą edukacji niekiedy także dla uczniów gimnazjów. Nie ma jednego konkretnego typu lokacji, w której może się odbywać – zielone szkoły mogą mieć miejsce nad morzem lub jeziorem, ale także w górach czy na terenach wiejskich. Celem jest zarówno rozrywka, jak i nauka, więc zabawę (pływanie, gry zespołowe) łączy się z elementami bardziej edukacyjnymi. Mogą to na przykład być wycieczki piesze i wykłady na świeżym powietrzu czy odwiedziny w muzeum. Wszystko zależy od tego, jakie możliwości oferuje wybrana lokacja, a także w jakim wieku są uczniowie.

Ile kosztuje zielona szkoła?

Koszt zielonej szkoły zależny jest od wielu czynników, takich jak miejsce wycieczki, jej plan i długość trwania. Z reguły jednak szkoły starają się, aby każdy uczeń mógł sobie pozwolić na tego typu wyjazd i wybierają przystępne cenowo oferty. Im dłuższy wyjazd i im więcej będzie się w nim zawierało atrakcji, tym bardziej wzrośnie jego koszt. Ta forma wypoczynku dla uczniów jest jednak często znacznie tańsza niż wycieczki czysto turystyczne, nastawione jedynie na zabawę.

Zielona szkoła – czy warto?

Zielona szkoła to świetna okazja do podładowania baterii i zrelaksowania się po ciężkim roku nauki. Dużym plusem jest fakt, że pozwala ona na przekazywanie uczniom wiedzy w nieszablonowy sposób. Z dala od szkolnej ławki znacznie chętniej przyswajają oni wiedzę, wobec tego taka wycieczka będzie korzyścią nie tylko dla ciała, ale także umysłu. Do tego nie powinna być ogromnym wyzwaniem dla portfela. Wobec tego zdecydowanie warto w nią zainwestować, jeśli mamy taką możliwość.

Zielona szkoła to bardzo ciekawe interesujące, które pozwala na dotrzymanie obowiązku szkolnego przy jednoczesnym zapewnieniu uczniom okazji do wypoczynku. Nie trzeba się martwić o przerwę w realizacji programu nauczania, ponieważ wciąż odbywać się będą lekcje – po prostu w inny, ciekawszy sposób.

Dodaj komentarz