Peru – kiedy jechać, by najlepiej wykorzystać czas?

Peru – kiedy jechać, by najlepiej wykorzystać czas?

Peru jest niezwykłym krajem, do którego można podróżować praktycznie przez cały rok. Termin wycieczki należy planować z uwzględnieniem rejonu, jaki chce się odwiedzić. Peru nie jest państwem jednolitym klimatycznie, dlatego pogoda w poszczególnych częściach będzie się różnić. Jaki klimat panuje w Peru? Kiedy i gdzie warto jechać?

Pogoda Peru – kiedy jechać?

Jeśli jest się zwolennikiem ciepła i prawdziwych upałów, warto wyjechać do Peru w okresie od stycznia do marca. To właśnie wtedy w tym kraju jest najcieplej. Dla tych, którym żadna pogoda i temperatura nie jest straszna, pod warunkiem że woda jest ciepła i można się kąpać, poleca się wyjazd w lutym. Warto również rozważyć urlop w okresie od listopada do grudnia. Wtedy jest największa szansa na to, że trafi się na bardzo dobrą pogodę. Ponadto w tych miesiącach, w ostatnich latach, było w Peru najwięcej słonecznych godzin w ciągu dnia.

Temperatura i klimat Peru

Jedną z najważniejszych informacji dla wczasowiczów są dane pogodowe. Do najcieplejszych miesięcy zalicza się okres od stycznia do marca, natomiast do najzimniejszych od lipca do września. Peru jest podzielone na trzy różne strefy klimatyczne, które odpowiadają regionom geograficznym. Na wybrzeżu Peru lato jest suche i gorące (temperatury sięgają nawet 35 stopni Celsjusza), natomiast zimy są chłodniejsze. W górach temperatura spada wraz ze wznoszeniem się terenu. W miesiącach letnich w dolinach średnie temperatury mieszczą się w przedziale 20-25 stopni Celsjusza, natomiast noce są znacznie chłodniejsze.

Pora deszczowa w Peru przypada od grudnia do lutego. Opady są krótkie, ale za to bardzo intensywne. Pogoda na obszarze dżungli we wschodniej części kraju cechuje się wysokimi temperaturami i wilgotnością powietrza. Najmniejsze opady deszczu występują od kwietnia do października. Peru leży na styku dwóch kontynentalnych płyt tektonicznych. Z tego powodu poza częstymi wybuchami wulkanów zdarzają się tam także lekkie trzęsienia ziemi.

Peru – kiedy jechać i co zwiedzić?

Wycieczka po Peru wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego planu podróży, który ułatwi przemieszczanie się po państwie i odwiedzenie takich atrakcji, na których najbardziej zależy podróżującym. Kraj ten posiada wiele ciekawych turystycznie regionów, że trudno jest objechać wszystko w ciągu kilku dni. Warto na wyjazd w tę część świata zarezerwować sobie więcej czasu, aby móc odkryć wszystkie niezwykłe uroki budynków, krajobrazów i kultury, które znajdują się na terenie Peru. Co warto zobaczyć w tym kraju? Koniecznym do odwiedzenia punktem powinno być jedno z miast starożytnej cywilizacji inków i niespotykane nigdzie indziej walory krajobrazowe. Wśród obowiązkowych punktów wycieczki powinny się znaleźć takie miejsca jak:

  • Lima – stolica Peru,
  • Arequipa – nazywane białym miastem ze względu na architekturę budynków,
  • Cuzco – miasto na wysokości 3326 m.n.p.m., w którym zachowały się pozostałości inkaskiej cywilizacji,
  • Machu Picchu – najlepiej zachowany kompleks miastowy cywilizacji Inków, który wznosi się na wysokości 2090-2400 metrów n.p.m., pomiędzy szczytami Andów,
  • Góry Tęczowe – charakterystyczne formacje skalne o wielobarwnych odcieniach zboczy.

Oczywiście takich miejsc do zwiedzania w Peru jest znacznie więcej, a wycieczki do tego kraju organizowane są między innymi na https://dreamgo.pl/gdzie/peru

Dodaj komentarz