Wycieczki na Maltę – co warto odwiedzić na tej pięknej wyspie?

Wycieczki na Maltę – co warto odwiedzić na tej pięknej wyspie?

Wycieczki na Maltę

Malta to miejsce, do którego z pewnością chce się wracać. Wyspa położona na południu Europy to jeden z ciekawszych turystycznych kierunków i obowiązkowy punkt dla tych, którzy kochają historię starożytną. Znajdziemy tu przepiękne budowle, które sięgają czasów fenickich i rzymskich. Przejdziemy się niezwykłymi urokliwymi uliczkami miasta, gdzie w dziesiątkach klimatycznych knajpek spróbujemy wyśmienitego jedzenia. Wypoczniemy na pięknych plażach, a wzrok ucieszymy niesamowitymi krajobrazami. Wycieczka na Maltę sprawi, że się w niej zakochacie.

Co warto wiedzieć o Malcie?

Leży w samym sercu Morza Śródziemnego, pomiędzy Sycylią a Tunezją. Maltańska cywilizacja powstała głównie dzięki skrzyżowaniu kultur, przez co staje się niezwykle ciekawa. Rdzenni mieszkańcy wyspy swoich korzeni mogą szukać u Fenicjan, Rzymian, Greków, Arabów, Sycylijczyków, Francuzów i Brytyjczyków. Wpływy, które na przestrzeni lat miały na Malcie tak odmienne kultury powoduje, że to miejsce jest turystycznym rajem dla otwartych na świat. Malta jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, możemy zatem przekroczyć jej granicę na podstawie dowodu osobistego. Stolicą Malty jest miejscowość La Valette, która jest jednym z najpiękniejszych miast warownych świata, przez co wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jeżeli w planach mamy zwiedzanie Malty. Należą do nich:

  • Konkatedra św. Jana – szesnastowieczna świątynia, która wybudowana została jako kościół zakonu joannitów. Jest to obiekt ładny i ciekawy architektonicznie.
  • Narodowe Muzeum Wojny – obowiązkowy punt dla miłośników historii. Znajdują się tutaj eksponaty w postaci broni wojennej. Początkowo była to broń jedynie z I i II wojny światowej, obecnie eksponaty pochodzą z czasów od epoki brązu po XXI wiek.
  • Pałac Rocca Piccola – dom arystokratycznej rodziny de Piro. Perełka architektoniczna w części udostępniona do zwiedzania.

W pobliżu stolicy znajduje się słynne maltańskiego trójmiasto, Civitas Cottonera. Słynie ono z miejskich zabaw, które mają swoje korzenie w tradycji katolickiej. Każdy święty w maltańskiej tradycji ma swoją fiestę, z okazji której organizowane są zabawy i wystrzeliwane imponujące ilości sztucznych ogni, które na pewno uatrakcyjnią urlop na Malcie.

Dla tych, którzy chcą wypocząć, Malta oferuje sporą ilość plaż. W większości są one kamieniste, jednak znajdzie się również kilka piaszczystych, uwielbianych przez turystów i przez Maltańczyków. Malta jest również wyspą, na której tętni życie nocne, znajdują się tu kluby znane na całym świecie. W najbardziej imprezowych dzielnicach, takich jak Saint Georges czy Saint Julian’s mówi się, że tam słońce nigdy nie zachodzi. Popularne jest na Malcie również zawieranie ślubów. Cywilne ceremonie mogą odbywać się w wielu miejscach, a sklepy – w bardzo okazyjnych cenach – oferują stroje ślubne znanych projektantów.

Wycieczki na Maltę

Ciekawostki prosto z Malty

Dlaczego Malta jest Maltą? Ma to związek z ciekawostkami językowymi. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza “miód”. Grecy nazywali tak wyspę ze względu na to, że budowano na niej domy z kamienia, który miał miodowy kolor. Mówiąc o języku, warto zwrócić uwagę na fakt, że język maltański jest jednym z najstarszych na świecie, wciąż używanych języków.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wybierając wakacje na Malcie? Trudno jest tam znaleźć jakikolwiek supermarket. Zakupy robi się w małych, rodzinnych sklepikach spożywczych, których jest tutaj bardzo dużo. Dodatkowo, co jest bardzo ciekawe, na Malcie jeździ wiele ciężarówek, które są objazdowymi sklepami. Zakupy w nich można zrobić, spuszczając przez okno wiklinowy kosz, który sprzedawcy wypełnią oczekiwanymi przez nas produktami.

Na Malcie usłyszeć można tradycyjną maltańską muzykę. Kiedy była grana i śpiewany podczas prac domowych, wykonywanych przez kobiety oraz prac wykonywanych w polu przez mężczyzn. Dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną. Maltańczycy tworzą między sobą pojedynki, których obserwatorami mogą być turyści. Dwaj pieśniarze, przy akompaniamencie gitary biorą udział w improwizowanym pojedynku. Turyści chętnie oglądają tego rodzaju występy, ponieważ są one zetknięciem z lokalną tradycją i kulturą.

Dodaj komentarz