Bansko – wybierz się na narty do Bułgarii

Bansko – wybierz się na narty do Bułgarii

Bansko - wybierz się na narty do Bułgarii

Wyjazd do Bułgarii

Bułgaria kojarzy się turystom najczęściej z plażami nad Morzem Czarnym i spędzaniem czasu na letnim wypoczynku w słońcu. Tymczasem Bułgaria jest również wspaniałym miejscem na wypad na narty! Jednym z najbardziej popularnych terenów narciarskich jest Bansko.

Górskie miasteczko Bansko

Leży ono w górach Pirin i jest oddalone o 160km od stolicy Bułgarii. W ciągu kilku ostatnich lat Bansko stało się najchętniej odwiedzanym kurortem narciarskim w Europie Wschodniej. Nie powinno to dziwić nikogo kto choć raz odwiedził to miasto. Nie jest to typowy kurort wakacyjny, w którym oprócz kompleksów turystycznych i lokali gastronomicznych nie znajdzie się nic godnego uwagi. Bansko to górskie miasteczko o długiej historii, posiadające piękne Stare Miasto, pełne zachwycających, starych budynków, muzeów i pomników. Jednak ogromne rzesze turystów przyciągają przede wszystkim niesamowite warunki do uprawiania narciarstwa zimą i pieszych wędrówek latem. Bogactwo tutejszej przyrody to zresztą jedna z cech charakterystycznych dla całego regionu. W 1983 roku Park Narodowy Pirin wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Bansko – wybierz się na narty do Bułgarii

W przypadku zimowego wypoczynku ogromne znaczenie ma infrastruktura narciarska, która Bansko na pewno może się pochwalić. Jest tu aż 65km tras narciarskich, obejmujących 15 stoków, w tym jeden 16 kilometrowy. Do tego dochodzą miejsca gdzie jeździć można poza stokami. Stoki połączone są systemem wyciągów, w którego skład wchodzi 7 wyciągów krzesełkowych, 7 wyciągów orczykowych i jeden wyciąg gondolowy. Śnieg leży tu od grudnia do połowy maja. W ostatnich latach Bansko miało doskonałą pokrywę śnieżną, ale nawet gdyby warunki atmosferyczne nie sprzyjały, można liczyć na system 53 armatek śnieżnych. Infrastruktura jest zatem doskonała, a przecież Bansko cały czas się rozwija. Na terenie kurortu nie brakuje stosunkowo tanich miejsc noclegowych w całkiem nowych kompleksach apartamentowych, których standard to często 4 lub 5 gwiazdek. Kompleksy dysponują własnymi basenami krytymi, centrami spa i wieloma innymi udogodnieniami. Luksusowy apartament z kominkiem w kompleksie z basenem można tutaj wynająć na tydzień w szczycie sezonu za mniej niż 300zł od osoby! W Bansku można też tanio i dobrze zjeść w jednej z naprawdę wielu charakterystycznych tawern, które noszą tu nazwę „mehana”. Za trzydaniowy posiłek płaci się niewiele ponad 20zł.

Jeżeli planujesz wyjazd na narty to Bansko na pewno może śmiało konkurować z najlepszymi kurortami Austrii, Szwajcarii czy Włoch!

Dodaj komentarz