Mimo że Białoruś nie kojarzy się raczej z popularnym kierunkiem turystycznym, naszych wschodnich sąsiadów bez wątpienia warto odwiedzić. O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem na Białoruś, w jakie dokumenty się zaopatrzyć i co zobaczyć na miejscu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Wycieczka na Białoruś – paszport i wiza
Chcąc wjechać na Białoruś będziemy musieli wyrobić sobie wizę – wniosek o nią musi zawierać jedno zdjęcie, ważny dokument podróży, dokumenty potwierdzające cel podróży oraz zapewniające pokrycie kosztów pomocy medycznej, pokwitowanie dokonania opłaty oraz opcjonalnie inne dokumenty.
O wizę na Białoruś można ubiegać się w urzędach konsularnych Białorusi w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Co ważne, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. W tym momencie warto podkreślić, że obywatele Polscy, którzy przybywają na Białoruś drogą lotniczą (Lotnisko Narodowe “Mińsk”), mogą przebywać na terytorium tego kraju bez wizy przez 30 dni. Przekroczenie tego terminu jest zagrożone sankcjami karnymi – w tym deportacją i grzywną o równowartości 550 euro.
Wakacje na Białorusi – o czym pamiętać przed wyjazdem
Poruszając się po Białorusi samochodem dobrze wiedzieć, że chociaż nie jest tam wymagane międzynarodowe prawo jazdy, patrole milicji bardzo skrupulatnie sprawdzają dokumentację auta, wyposażenie i apteczkę – a w razie braków wystawiają mandaty. Często kontroluje się też prędkość na drogach. Miejscowi kierowcy, chociaż generalnie nie jeżdżą szybko, mają tendencje do nieużywania świateł (nawet po zmroku) i kierunkowskazów, poruszania się pasem szybkiego ruchu ze znacznie zaniżoną prędkością, a także gwałtownego skręcania z nieprawidłowego pasa i wymuszania pierwszeństwa.
Ceny paliw na Białorusi, mimo licznych podwyżek, wciąż są niższe niż w Polsce. Szczególną ostrożność zachować trzeba w okolicach przejść dla pieszych, a w razie kolizji lub wypadku wezwać milicję i nie zmieniać położenia pojazdu. Językami urzędowymi na Białorusi są język białoruski i język rosyjski, ale z większością mieszkańców tego kraju porozumiemy się w podstawowym zakresie również po polsku. Jeżeli w twoich planach jest wycieczka na Białoruś musisz pamiętać, że znajomość języka angielskiego jest tam na bardzo niskim poziomie, nawet w dużych miastach.
Podróż na Białoruś – noclegi i wyżywienie
Chcąc udać się na urlop na Białoruś musimy pamiętać, iż standard zakwaterowania znacznie różni się tam od tego, do czego przywykliśmy w krajach Europy Zachodniej. Hotele i pensjonaty poza stolicą oferują skromne, ale czyste pokoje w rozsądnych cenach – te zaczynają się już od około 100 złotych za pokój dwuosobowy. Ceny noclegów w Mińsku automatycznie szybują w górę – niestety, standard pozostaje ten sam (lub nawet niższy), trzeba więc dokładnie przyglądać się ofertom, które rozważamy.
Musimy też pamiętać o tym, że znalezienie miejsca do spania na wsi graniczy z cudem, bo poza większymi ośrodkami infrastruktura turystyczna tak naprawdę nie istnieje. Jeżeli zaś chodzi o wyżywienie na Białorusi, to tutaj najlepiej prezentuje się stolica kraju – w centrum Mińska znajdziemy sporo barów i restauracji, wiele z nich serwujących lokalne przysmaki. W jedzenie możemy się też zaopatrzyć na licznych bazarach.
Białoruś – co zwiedzić
Atrakcje turystyczne Białorusi to przede wszystkim dwie budowle wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli zamek w Mirze i zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu. Pierwszy z nich wybudowany został na przełomie XV i XVI wieku, otoczony jest pięknym parkiem. Zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu to zaś była rezydencja rodu Radziwiłłów.
Jednak Białoruś to przede wszystkim nieskażona przyroda i piękne krajobrazy – koniecznie odwiedzić trzeba więc chociaż jeden z czterech parków narodowych: Park Narodowy Puszcza Białowieska w Obwodzie brzeskim i grodzieńskim, Prypecki Park Narodowy w Obwodzie homelskim oraz Naroczański Park Narodowy w Obwodach grodzieński, mińskim i witebskim.
Planując wakacje na Białorusi powinniśmy jednak przede wszystkim wybrać się do Brasławskiej Grupy Jezior, w dorzeczu rzeki Drujka w Obwodzie Witebskim. Grupa ta obejmuje około 50 jezior o łącznej powierzchni około 130 kilometrów kwadratowych i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Na naszej trasie znaleźć powinien się również rozsławiony przez Marca Chagalla Witebsk oraz przygraniczny Brześć.