Gdzie do Grecji na wakacje? Którą wyspę wybrać?

Gdzie do Grecji na wakacje? Którą wyspę wybrać?Marzycie o Grecji, ale nie wiecie, jak zaplanować swoje wakacje w tym kraju? Którą wyspę wybrać, aby być zadowolonym? A może to nie wyspa będzie dla nas najlepsza, tylko część kontynentalna? Sprawdźcie!

Która grecka wyspa jest najpiękniejsza? 

Wakacje na greckiej wyspie to coś, na co czekamy cały rok. Przepiękne widoki: białe domki zawieszone na skałach, błękitne morze, sady oliwne i pyszne jedzenie w nadmorskich to coś, za co kochamy Grecję. Warto jednak wiedzieć, gdzie dokładnie wyjechać do Grecji, aby nie żałować. Którą wyspę grecką wybrać na wakacje? A może to nie wyspa będzie dla nas najważniejsza, a spodoba nam się Grecja kontynentalna?


Korfu

Jeśli poszukujemy wyspy, która będzie na tyle duża, że będziemy mieli co na niej zwiedzać przez cale dwa tygodnie wakacji, celujmy w Naxos, Korfu lub w Kretę. To największe, najbardziej różnorodne wyspy greckie, aczkolwiek każda z nich jest zupełnie inna. Korfu jest zielona i widoczne są na niej wyraźne wpływy włoskie. Można tam jednak wypocząć na plaży i zobaczyć wspaniałe wioski.

Naxos

Naxos natomiast jest największą wyspą archipelagu Cyklady. Jest to wyspa pełna imprezowiczów, a więc zarezerwowana dla ludzi młodych. Z drugiej strony, można znaleźć na niej urokliwe zakątki – ciche wioski z kameralnymi hotelami, wokół których nie słychać nieustannej muzyki z okolicznych dyskotek. Naxos to jedyna wyspa w tym zestawieniu, na której znajdziemy osławione białe domki z niebieskimi okiennicami, za które kochamy Grecję.

Kreta

Kreta, leżąca najdalej na południe, to wyspa największa ze wszystkich tutaj omawianych. Mamy tam wspaniałe kurorty, takie jak Chania czy Heraklion, ale są też miejscowości takie jak Agia Gallini na południu z hotelami z oknami wychodzącymi na morze, a także urokliwe kretenskie wioski pełne gajów oliwnych. Kreta to także Bali, z krajobrazami zbliżonymi do tych, które można spotkać na Oceanie Indyjskim. Na Krecie znajduje się również kanion, którego przejście jest zaliczane latem do sportów ekstremalnych (ze względu na możliwość spotkania dzikich zwierząt oraz na niesamowity upał).

 uliczka na greckiej wyspie paros

Którą wyspę grecką wybrać, jeśli chcemy uniknąć tłumu turystów?

W takim wypadku powinniśmy skierować się w stronę takich wysp jak Symi, czy Ios lub Astypalea. Są małe i jeszcze mało znane, ale widoki niemal z każdego miejsca na nich są niesamowite. Mimo że infrastruktura turystyczna na tych wyspach nie jest jeszcze mocno rozwinięta, to jednak nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem tam noclegu w hotelu lub na Airbnb pl. Bez problemu też znajdziemy na nich wypożyczalnie aut, dzięki którym można znaleźć bezludne plaże w trakcie dnia. Taką malowniczą i małą oraz mało znaną wyspą jest Skopelos. Jest to miejsce, w którym kręcono słynny musical „Mamma Mia“ z Meryl Streep i Piercem Brosmanem. Nieopodal Skopelos znajduje się Skiathos – dotrzemy tutaj promem za kilkanaście euro, jednak uwaga! Promy pływają między takimi małymi wyspami rzadko. Podróż musi być wcześniej zaplanowana, a jeśli się spóźnimy do portu, zostanie udaremniona. Brzmi kłopotliwe, a jednak to właśnie największa zaletami najmniejszych wysp greckich – są dzikie.

Paros

Paros to wyspa, która w tym rankingu znajduje się między dużą Naxos na Cykladach, a małymi cykladzkimi wyspami opisanymi powyżej. Jest to wyspa bardzo turystyczna, ale nadal jeszcze mało znana wśród Polaków. Na Paros swoją rezydencję ma Tom Hanks, a wakacje co roku spędza tutaj Julia Roberts. Wyspa obfituje w bardzo klimatyczne wioski, tak jak turecka Lefkes znajdująca się na samym środku, wśród gór. Mamy tutaj mnogość plaż, widoki z morzem w tle, a także białe domki z niebieskimi okiennicami. Paros jest jednym z najlepszych wyborów dla osób kochających Cyklady, a jednocześnie nie jest tak droga jak Mykonos, Naxos, czy Santorini. Z drugiej strony, jest bardziej rozwinięta niż Ios, Astypalea, czy Chora.


Zante

Zante, czyli Zakynthos to wyspa, która, podobnie jak Rodos, jest często spotykana w folderach turystycznych. Na obu z tych wysp znajduje się sporo kurortów. Najbardziej znany widok z Zante to ujęcie z góry, padające na zatokę wraków. Wyspa Zakynthos słynie także z żółwi, które wychodzą na plaże masowo, nieprzejmując się zupełnie otaczającymi ludźmi. Nie można ich zabierać ze sobą z wakacji do Polski, są pod ochroną.

Dodaj komentarz