Największe atrakcje Włoch – co warto zobaczyć?

Największe atrakcje Włoch – co warto zobaczyć?

Majestatyczne i piękne Włochy zawsze były w sercu historii świata. Najpierw zdominowane przez wielkie Imperium Rzymskie, później Wieczne Miasto stało się stolicą katolicyzmu. W konsekwencji wszyscy wielcy rzeźbiarze i malarze, architekci i poeci są w taki czy inny sposób związani z Włochami. Znajdziesz tu jedne z najwspanialszych muzeów na świecie, niesamowite świątynie i katedry, okazałe pałace i pomniki.

Jeśli nadal uważasz, że natura jest najlepszym artystą i architektem, to wakacje we Włoszech mogą nieco zachwiać tym przekonaniem. Zanim się obejrzysz, będziesz całymi dniami zwiedzać włoskie galerie sztuki, muzea i skarbce.

Nawet ci, którzy planują spędzić całe wakacje na pięknych plażach Rimini, zostawiają morze i słońce za sobą i wyruszają na zwiedzanie:

  • Katedra św. Piotra w Watykanie;
  • Zamek Gradara i jego katakumby;
  • Galeria Uffizi i jej kolekcja Rafaela i Rembrandta.

We Włoszech nigdy nie jest nudno i zawsze jest coś do zrobienia. A jeśli po prostu nie wiesz, co jeszcze można zobaczyć, przejdź 50 metrów w dowolnym kierunku i rozejrzyj się. Osobny artykuł poświeciliśmy na zwiedzanie Koloseum.

Włoskie muzea

Włoskie muzea są zawsze jak ilustracje w dobrej książce o historii sztuki: te same nazwiska, te same dzieła, tylko w oryginałach. Ponad tuzin genialnych malarzy i rzeźbiarzy dorastało w tym kraju, a wiele z ich spuścizny żyje nadal w lokalnych muzeach. Znajdziesz tu arcydzieła Michała Anioła, Donatella, Rafaela, Botticellego, Tycjana, Perugina i wielu innych. Nie można też zapomnieć o wielkich kompozytorach Rossinim, Puccinim i Donizettim, których dzieła wykonywali wielcy Caruso, Del Monaco i Pavarotti. Nie bez powodu we Włoszech jest tak wiele muzeów operowych.
Jeśli jesteś fanem nowoczesnych atrakcji, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Sprawdź:

  • Sale Kolekcji Guggenheima w Wenecji;
  • Międzynarodowa Galeria Santa Croce;
  • Muzeum Nauki i Sztuki w Mediolanie.

Włoskie katedry

Spośród wszystkich ciekawych miejsc w kraju na uwagę zasługują przede wszystkim świątynie i katedry. Kolebka chrześcijaństwa ma ich tak wiele, a każdy z nich jest zabytkiem architektury i inżynierii. Jeśli chodzi o piękno, nie ma nic, z czym można by je porównać. Na przykład, Duomo w Mediolanie, oszałamia odwiedzających swoimi gotyckimi budowlami wznoszącymi się na niewiarygodną wysokość. Oglądając to architektoniczne arcydzieło z daleka, można odnieść wrażenie, że składa się ono z wielu kryształków lodu. Jeszcze bardziej uderzające są kolorowe witraże florenckiej Bazyliki Santa Croce: światło słoneczne dosłownie ożywia je, nigdy nie przestając zadziwiać nowych pokoleń turystów.

Zamki Włoch

Włoskie zamki to temat na długie godziny. Zarówno zamki rodowe, jak i królewskie można znaleźć w każdym zakątku kraju. Często są one w skali mrocznego średniowiecza, z masywnymi wieżami, dwumetrowymi ścianami i niewiarygodnie wysokimi sufitami w salach z bardzo małymi drzwiami. Choć domy średniowiecznych królów i arystokratów są nieco ponure, to jednak sprawiają wrażenie czegoś majestatycznego i wyjątkowego.

Wytrawni podróżnicy powinni zaplanować swoje wakacje we Włoszech tak, aby odwiedzić kilka miast i zobaczyć główne atrakcje kraju. Doświadczenie pokazuje jednak, że wiele osób, które po raz pierwszy odwiedzają Rzym, Wenecję czy Florencję, może utknąć w tych miejscach. I to jest wspaniałe, ponieważ każde miejsce we Włoszech jest fascynującym i niezapomnianym przeżyciem.

Dodaj komentarz