Najbardziej zróżnicowany kraj – 17 tysięcy wysp Indonezji

Najbardziej zróżnicowany kraj – 17 tysięcy wysp Indonezji

 

17 tysięcy wysp i każda inna, to właśnie tym Indonezja imponuje. Przepiękna przyroda, interesująca kultura, niezwykle życzliwi ludzie i oryginalne jedzenie. Jest to chyba najbardziej zróżnicowany pod każdym względem kraj. Musimy się więc poważnie zastanowić, co chcemy zobaczyć, jak spędzić tam czas i dopiero wtedy zdecydować, na jaką wyspę się wybierzemy.

Najpopularniejsze wyspy Indonezji

Bali

Kojarzona jest głównie z kurortami i natłokiem turystów. Jednak, gdy opuścimy główne miasta i udamy się w miejsce takie jak np. Kuta, możemy odkryć naturalne oblicze tej ciekawej wyspy. Bali oferuje nie tylko piękne plaże i miejsca do surfingu, ale też warte zobaczenia wulkany, tarasy ryżowe i piękne lasy tropikalne. Charakterystyczne na wyspie są występujące, co krok, świątynie i kapliczki. Jest ich tutaj ok. 20.000, od malutkich miejsc modlitwy po okazałe kompleksy świątynne jak np. Pura Tanah Lot, Pura Besakih. Warte uwagi są odbywające się w nich rytuały i ceremonie.

Lembongan

Wyspa, na której nie ma wielu turystów, gdyż baza noclegowa i restauracyjna nie jest mocno rozwinięta. Dzięki temu można się tu wczuć w lokalny klimat. Malownicze wioski wraz z ich mieszkańcami, utrzymującymi się z hodowli wodorostów, pozwalają poznać życie prawdziwych tubylców. Wyspę warto zwiedzać skuterem, który można wypożyczyć na miejscu. Panują tu idealne warunki do uprawiania surfingu, podziwiać można dzikie plaże oraz lasy namorzynowe.

Komodo

Znana przede wszystkim z olbrzymich waranów zwanymi “smokami z Komodo”. Jej niezwykła przyroda i malownicze krajobrazy wprost zachwycają. Podwodny świat wokół wyspy urzeka rafą koralową oraz bogactwem i różnorodnością zwierząt. Spotkamy tam zarówno żółwie, rekiny, manty, jak i małe, lecz bardzo kolorowe rybki. Jest to idealne miejsce do nurkowania i snorkelowania.

Sumatra

Przepiękna wyspa pełna oryginalnych gatunków zwierząt i roślin. To tutaj występują gatunki nigdzie indziej niespotykane jak: słoń sumatrzański, orangutan sumatrzański czy tygrys. Prawie 500 gatunków endemicznych ptaków i 17 roślin. Jest to nie lada gratka dla miłośników natury. Atrakcją wyspy Sumatra jest niezwykła rafa koralowa i archipelag niewielkich wysp, gdzie nie dotarły jeszcze rzesze turystów, więc możemy podziwiać ich dzikość i autentyczność.

Indonezja to kraj o olbrzymim potencjale dla turysty, można znaleźć tu wszystko, czego zapragniemy, piękno przyrody, wulkany, świątynie, zabytki, czarujące plaże, warunki do nurkowania czy surfingu i wciąż doświadczać czegoś nowego. Każda wyspa oferuje swoje indywidualne bogactwo, coś autentycznego i ciekawego. Wybór należy do  nas.

Najbardziej zróżnicowany kraj - 17 tysięcy wysp Indonezji

Kilka podstawowych wskazówek dotyczących poruszania się po ponad 17 000 wysp Indonezji

Indonezja to archipelag ponad 17 000 wysp i istnieje wiele sposobów podróżowania z jednej wyspy na drugą. Kilka podstawowych wskazówek dotyczących poruszania się po 17 000 wyspach w Indonezji:

– upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu – zalecane jest co najmniej 10 dni lub więcej;

– przed wyjazdem zdobądź mapę i przewodnik po kraju – GPS  w telefonie lubi czasem zawodzić;

– zbadaj kulturę, tradycje i historię miejsca, do którego się wybierasz;

– pobyt w pensjonatach lub u rodziny goszczącej zamiast w hotelach;

– przygotuj własne posiłki z lokalnych składników;

– sprawdź miejsca z takimi rzeczami jak „nocny targ” lub „targ rzemieślniczy” w pobliżu;

– naucz się trochę języka indonezyjskiego;

– zdobądź indonezyjską kartę SIM, aby pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną w domu;

– nie bój się prosić o pomoc w języku angielskim lub innym języku, z którym czujesz się komfortowo.

Pakowanie na wakacje w Indonezji? Oto, czego potrzebujesz!

  1. Noś wygodne ubrania, w których możesz się poruszać i nie bój się pobrudzić;
  2. Spakuj lekkie ubrania i zabierz tylko to, czego faktycznie  potrzebujesz;
  3. Zabierz kapelusz lub coś, co zakryje głowę, gdy jest gorąco lub pada deszcz;
  4. Spakuj strój kąpielowy, a także krem do opalania i butelkę wody, jeśli planujesz zanurzyć się w oceanie lub nurkować z rurką na rafie koralowej w pobliżu hotelu;
  5. Zabierz dodatkową gotówkę za napiwek kierowcy na przejazd z lotniska do hotelu, a także drobne na opłaty za taksówki w mieście;
  6. Jeśli jest coś jeszcze, co uważasz, że powinniśmy dodać do tej listy, zostaw to poniżej!

Jak wybrać indonezyjską wyspę odpowiadającą Twoim potrzebom podróżniczym?

Istnieje wiele indonezyjskich wysp, które można wybrać jako najlepsze miejsce do odwiedzenia. Jednak wybór właściwego może nie być łatwy. Oto niektóre z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze indonezyjskiej wyspy: 

  • lokalizacja wyspy (np. czy znajduje się na Jawie, czy na Sumatrze);
  • klimat wyspy (np. czy ma klimat tropikalny);
  • infrastruktura wyspy (np. czy posiada dobre zaplecze transportowe i noclegowe);
  • kultura i historia wyspy (np. czy jest znany ze swojego dziedzictwa naturalnego).

Dodaj komentarz